Aşırı sıcaklarda uyumak çok zor olabilir: İşte size yardımcı olacak ipuçları

Başta Avrupa olmak üzere Dünya’nın kimi kısımları yıl bazında rekor sıcaklıklara ulaşırken, yüksek sıcaklıklar ve ısı dalgaları sebebiyle uyumak pek çok kişi için daha da güç hale gelmiş durumda. Dünya’nın devam eden iklim krizine karşı çok önemli tahliller bulması gerektiği giderek daha bariz hale gelirken, en azından uykumuzu rahatlatabileceğimiz birtakım ipuçları var.

Sıcak günleri göreli olarak serin gecelerin takip ettiği bölgeler pasif iklimlendirme için uygun yerler olabilir. Bu yaklaşımda, temel olarak, gündüz ısıyı dışarıda tutmaya çalışarak nispi olarak daha serin bir ortam yaratmaya çalışmanız gerekiyor. Bu uğraş, günün en güneşli periyotlarında perdeleri ve panjurları kapalı tutmak üzere kolay bir süreç olabilir. Ayrıyeten sabah erken saatlerde ve gece daha geç saatlerde kapıları ve pencereleri açarak serin havanın meskene girmesini ve daha sıcak havanın dışarı çıkmasını sağlayan bir havalandırma prosedürü ile de desteklenebilir. Fakat gündüz dışarısı sıcakken kapı ve pencereleri kapalı tutmanız gerekiyor. Velhasıl, meskenin içerisindeki havayı mümkün olduğunca serin tutarken sıcak havanın içeri girmesini engellemeyi amaçlıyoruz.

Bir diğer prosedür, yatak örtülerinizi ve pijamalarınızı soğuk tutmak olabilir. Örneğin nevresimleri sağlam bir plastik torba içerisinde bir dondurucuya yerleştirirseniz, kullanma vakti geldiğinde hayli soğuk olacaklardır. Emsal bir formda mümkün olduğunca hava alan pijamaları tercih edebilirsiniz.

Yatağınızın yanında tutacağınız dondurulmuş suyu boynunuz, başınız, bilekleriniz, dirsekleriniz üzere bölgelere yerleştirilerek yahut sprey şişelerinden sıkarak serin kalmaya çalışabilirsiniz.

Uyumadan evvel alacağınız serin bir duş da beden ısınızı düşürerek daha rahat bir biçimde uyumaya başlamanıza yardımcı olabilir. Lakin bu duş sırasında suyu çok soğuk tutmamanız gerekiyor zira bedeniniz bu ısı kaybını düzeltmek için kendi sıcaklığını fazla arttırmaya çalışabilir ve olağandan daha sıcak hissetmenize sebep olabilir.