Boris Johnson’dan “Erdoğan taktiği”… Muhalefete yüklendi

İngiltere’de demiryolu emekçileri, “Demiryolu Sendikası” bünyesinde greve gitti. Binlerce makinist, personel, denetim vazifelisi ve demiryolu vazifelisi iş bırakma hareketine başladı.

Bir haftadır devam eden grev sebebiyle, İngiltere’de demiryolu ulaşımında ve taşımasında önemli bir aksama meydana geldi.

İngiliz demiryolu personelleri, daha âlâ çalışma şartları, enflasyona oranla maaş artışı, emeklilik maaşlarının yükseltilmesini ve emeklilikte yaş hududunun düşürülmesini talep ediyor.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, yaşanan olaylardan ötürü ana muhalefet olarak Avam Kamarası’nda bulunan Emekçi Partisi’nin başkanı Keir Starmer’i şu sçözlerle suçladı:

“Grev yapan sendikalarla kol kolasın. Artık demiryolunda maddi kayıp var. Eski muhalefet önderi Corbyn’den de betersin sen. Ülkeyi 70’lere geri götürüyorsun.”

Boris Johnson’un bu kelamları akıllara, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, CHP önderi Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik yüklendiği anları getirdi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 2019 mahallî seçim çalışmaları kapsamında gittiği memleketi Rize’de “Bu kuyruklar SSK hastanelerinin kapısında hastalarımızın girdiği kuyruklar değil, senin genel müdür olduğu vakitte. Bay Kemal sen bir koyunu dahi güdemezsin. 9 seçime girdin kaybettin, artık 10.suna giriyorsun yeniden kaybedeceksin.” demişt.

73 yaşındaki Jeremy Corbyn, 2015 ile 2020 ortasında Emekçi Partisi’nin başkanıydı. Muhalefet önderi olarak Avam Kamarası’nda yer alan Jeremy Corbyn, personel sendikaları ile olan yakınlığıyla biliniyordu.