Çarpanak Adası nerede? Çarpanak Adası nasıl bir yer?

El değmemiş dokusuyla yaz aylarında eşsiz bir görüntüyü gözler önüne seren Çarpanak Adası, mavi ve yeşilin kusursuz bir formda harmanlandığı çok özel bir yer. Seyahat severlerin tanınan duraklarından biri haline gelen Çarpanak Adası, arama motorlarında süratle araştırılıyor. Pekala Çarpanak Adası nerede? Çarpanak Adası nasıl bir yer? İşte ayrıntılar…

Her bir köşesi adeta bilinmeyen bir cevher olan ülkemizde, doğudan batıya unutulmaz bir seyahat rehberi çizmek epey kolay. Masmavi suları, yemyeşil ormanları ve rengarenk dokularıyla görsel bir şölen sunan bu topraklar, yüzyıllardır pek çok medeniyetin ayak izlerini taşıyor. Şayet sizde bu yaz tatilinde keyiften dört köşe olacağınız bir rotaya gerçek seyahate çıkmak istiyorsanız Bodrum, Çeşme ve Alaçatı üçlüsüne veda etmeye hazır olun. Bugün sizi bembeyaz kumsalı ve turkuaz renkli suyuyla Maldivler’i aratmayan bir yer ile tanıştırmak istiyoruz. Gelin, Van’ın göz bebeği Çarpanak Adasını birlikte keşfe çıkalım.

ÇARPANAK ADASI NEREDE?

Doğu Anadolu’nun en özel kentlerinden biri olan Van’da yer alan Çarpanak Adası, Van Gölü’nün kuzeydoğu bölgesinde Van ilinin merkeze bağlı Çitören Köyü mevkiindedir. Van Gölü’ndeki dört büyük adadan biri olan Çarpanak Adası seyahat severlerin uğrak noktalarından biri olarak karşımıza çıkıyor. 

Çarpanak Adası

ÇARPANAK ADASI NASIL BİR YER? ÇARPANAK ADASI ÖZELLİKLERİ

Yaklaşık 100 yıl evvel bir yarımadanın kesimi olduğuna inanılan Çarpanak Adası, Van Gölü’nde suların süratli bir biçimde yükselmesiyle ada haline gelmiştir. Çitören Köyü’nün iskelesinden ya da Van merkezden kalkan teknelerle 1 saat 40 dakikada ulaşımın sağlandığı ada, üzerindeki doğal ömrün bozulmaması için turizme kapatılmıştır. Bilhassa martıların üreme merkezi haline gelen adada sırf Türkiye’de bulunan martı cinsleri de yaşamaktadır. 

Çarpanak Adası özellikleri

Gökyüzü ve Van Gölü’nün maviliği iç içe geçerken Çarpanak Adası, yeşil bir hayal üzere göz kamaştırıyor. Adeta bir masalın içerisinden fırlamış üzere görünen bu adayı özel kılan şeylerden biri de Ktouts Manastırı‘dır.

Çarpanak Adasından kareler

IX. ya da XI. yüzyılda yapıldığı varsayılan manastıra dair en eski yazılı evraklar 1414 yılına aittir. Kutsal Haç, Saint Hripsime, Saint Gragorie, Saint Jean’dan oluşan kutsal dörtlü ismine yaptırıldığına inanılan manastır, adanın kuzey kısmında yer almaktadır.

Ktouts Manastırı

Bu vakte kadar pek zelzeleye maruz kalan Ktouts Manastırının şapel, vaaz salonları, kütüphane, konukevleri, yemek ve yatma odaları ile başka oda kısımları maalesef günümüze ulaşmayı başaramamıştır. Tıpkı formda manastırın mezarlık kısmı de büsbütün tarihe karışmıştır. 

Ktouts Manastırından kareler

Türkiye’nin gizli hoşluğu olan Çarpanak Adası, hem tabiatının kusursuzluğu hem de üzerindeki manastırı ile görenlerin bir daha asla unutamayacağı çok özel bir yer.

Çarpanak Adasından bir kare