“Çevik Paşa beni arkadaşı sandı”

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel 28 Şubat Davası nedeniyle İzmir’in Buca ilçesi Kırıklar’da tutuklu bulunan İzmir 1 No’lu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda kalan periyodun Genelkurmay 2. Lideri Emekli Orgeneral Çevik Bir ve Genelkurmay Harekat Lideri Emekli Orgeneral Çetin Doğan’ı ziyaret etti.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin darbeye teşebbüs cürmünden 14 sanığa verilen müebbet mahpus cezalarını onamasıyla birlikte Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi cezaları kesinleştirmişti. CHP’li Sertel ziyarete ait izlenimlerini anlatırken Çevik Bir’in durumunun çok makûs olduğunu söyledi.

Milletvekili Sertel, “Gittiğimde kendimi tanıttım. Birinci sefer karşılaşmamıza karşın bana ‘ben seni tanıyorum, çok eski bir dostumsun’ dedi. Ama biz hiç görüşmüş beşerler değiliz. Hücrede kaldığı için infaz muhafaza memurları onlarla ilgileniyor. Yemek ve ilaçlarını takip ediyorlar. Ağır alzaimer ilaçları kullanıyor. Durumu nitekim çok makus. Orada bir dakika bile kalmaması lazım” dedi.

Ege’de Son Söz’den Ceren Korkmaz’ın haberine nazaran, Sertel, “Çevik Bir paşa birinci geldiği vakit sıkı Fenerbahçe taraftarı olduğu için maçları yakın takip ediyormuş. Artık televizyonu bile açmıyormuş. Gazete ve rastgele bir mecmuayı açıp okumuyor. Kendisine televizyonu sorduğumda ‘çok karışık şeyler anlatıyorlar, kapattım’ dedi. Şu anda nerede kaldığını bile bilmiyor. Yattığı yerin, bulunduğu odanın ne olduğunu bile anlamlandıramayacak kadar durumu ağır hale gelmiş. Bana infaz muhafaza memurlarını kast ederek ‘bunlar benimle ilgileniyorlar, kendime adam ayarladım’ dedi. Ayrıyeten yalnızca onlara güvendiğini söyledi. Aslında cezaevinin orada görevlendirdiği memurları kendisinin özel olarak hizmetçileri ya da yardım vazifelileri sanıyor. Her hafta eşi ziyarete geliyormuş. Kirlenen elbiselerini ve değişmesi gereken kıyafetleri vermek istemiyor. Ben sorduğumda ‘ben onları giyiyorum, lazım’ diyor. Cezaevi vazifelileri elbiselerin temizlenip, ütüleneceğini söylemesine karşın kıyafetlerini vermek istemiyor. Ağır ilaçlar kullanan bu şahısların bu yaşta cezaevinde kalmaları çok yanlıştır” diye konuştu.

Milletvekili Sertel, Çetin Doğan’ı da ziyaret ettiğini söz ederken onun sıhhatinin ve şuurunun yerinde olduğunu lakin yaşının ileri yaş olmasına karşın şartlar nedeniyle eza çektiğini lisana getirdi. Doğan’ın kitap okuyabildiğini, günlük ömrünü sürdürebildiğini anlatan Sertel, Adalet Bakanlığı’nın kumandanların durumunu direkt cezaevi idaresine sorarak öğrenebileceğini de vurguladı.