Düzce depreminin müteahhidi şimdi nereyi satıyor

Resmi Gazetede yayınlanan Darülaceze Başkanlığı’nın ilanına nazaran, Kartal Orhantepe Mahallesi, Yasemin(Kayın) sokak üzerinde bulunan, 1218 ada 37 parselde kayıtlı, 974 metrekare arsa üzerinde bulunan müstakil villa satışa çıkarıldı. 22 milyon 400 bin TL muhammen bedel üzerinden satışa çıkarılan arsa üzerindeki villada kiracı bulunuyor. İhaleye katılmak isteyeceklerin, 672 bin TL süreksiz teminat yatırmaları gerekiyor. İhale, 7 Temmuz 2022 tarihinde Darülaceze Başkanlığı’nda yapılacak. Kelam konusu villanın satışına, Darülaceze İdari Meclisi’nin 9 Haziran 2022 tarihli toplantısında karar verildi.

Darülaceze AKP’lilerin yönetiminde

Villanın satışına karar veren Darülaceze İdari Meclisi Başkanlığını, yönetmelik gereği Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık yapıyor. İdari Meclisin öteki 9 üyesi ise şu isimlerden oluşuyor:

Hamza Cebeci, Necmeddin Bilal Erdoğan, Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu, Abdurrahman Topbaş, Hasan Şahin, Fuat Kulaçoğlu, Namık Ayhan, Şerif Esendemir, Tayyip Yaşar.

Hamza Cebeci kimdir?

Darülaceze Başkanlığı’nı 7 yıldır yürüten Hamza Cebeci 1953 Düzce doğumlu. Çeşitli inşaat firmalarının kurucusu da olan Hamza Cebeci’yi kamuoyu, 1999 Düzce zelzelesinden sonra daha yakından tanıdı. Sabah gazetesi müellifi Mahmut Övür, 28 Ekim 2004 tarihli yazısında Hamca Cebeci’yi şöyle tanımlamıştı:

“İstanbul İmar Komitesi üyesi Hamza Cebeci, Düzce zelzelesinde 20 şahsa mezar olan binanın müteahhidi… Cebeci’nin yaptığı 7 katlı Işık Apartmanı 7.2 büyüklüğündeki zelzelede yerle bir oldu. Cebeci’nin ailesinden de 4 kişi olmak üzere toplam 20 kişi ömrünü yitirdi. Cebeci bu olaydan yargılandı ve mahpus cezasına çarptırıldı. Sonra ne oldu? Güya hiçbir şey olmamış üzere, 28 Mart(2004) Lokal Seçimlerinde Ak Parti’den Üsküdar İlçesi Meclis üyeliğine seçildi. Akabinde da Büyükşehir Belediyesi Meclis İmar Komisyonu’nun 9 üyesinden biri oldu.”

AKP’nin kuruluşunda Düzce vilayet sorumlusu olarak çalışan Hamza Cebeci, İmar Komitesi üyeliği dışında, 2008-2009 yıllarında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Başşehri Müşavere Şurası üyeliği. İBB AB Dış Bağlar Komitesi Başkanlığı yaptı. 2015 yılında Darülaceze Başkanlığına getirildi.2015 yılında Darülaceze Başkanlığına getirilen Cebeci, 8 Mayıs 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanı Danışmanlığı’na atandı.

Odatv.com