Ev sahiplerinden akıl almaz yöntem

Üç bin liralık konuta 10 bin lira kira bedeli isteyen mesken sahipleri, yeni kiraya verilecek mülke tahliye taahhütnamesi imzalatanlar, oğlum-kızım gelecek meskeni boşalt deme usullerinden sonuç alamayan konut sahipleri, kiracıyı çıkarmak için her geçen gün akıl almaz formüllere başvuruyor. Konut sahipleri yeni devirde tüm faturaların dahil olduğu yeni sistem denemeye başladı. Burada mal sahibi kira kontratını yazılı olarak yapmıyor yahut bir örneğini kiracıya vermiyor ayrıyeten elektrik, su, doğalgaz üzere tüm hizmetler mal sahibi üzerinde kalmaya devam ediyor.

Gayrimenkul Hukuku Derneği Lideri Avukat Ali Güvenç Kiraz’ın verdiği bilgilere nazaran, mal sahibi kiracısının çıkmasını istediğinde yahut TÜFE 12 aylık ortalama üzerinde artış istediğinde kiracısı bunu olumlu karşılamazsa bu masrafları kapatmakla uyarıyor, kiracı ya istenilen bedeli ödemek ya da çıkmak zorunda kalıyor. Bu noktada kira kontratı ve DASK olmadığı için abonelikleri kiracı gidip yaptıramıyor.

Cumhuriyet’ten Şehriban Kıraç’ın haberine nazaran Avukat Ali Güvenç Kiraz, bozulan kiracı mülk sahibi bağlantısı ile ilgili şu değerlendirmeleri yaptı:

İHTARNAME YAĞMURU

– Kiracılar mal sahiplerinin son süreksiz düzenleme ile konutlarda yüzde 25 üzerinde artışlarına direnmekteler lakin mal sahipleri de yüksek bedelle kiracı bulabilme yahut içerideki kiracının kira bedelini yükseltme çabası içerisine girdi.

– Oğlum, kızım gelecek en çok kullanılan prosedür. Bilhassa beşinci yılı doldurmuş kiracılar için mal sahipleri adeta noterleri işgal ederek ihtarname sağanağı içerisine girdiler. Kiracı yüksek artışa direniyor lakin mesken sahibinin beşinci yılı tamamladıktan sonra kira tespit davası açma hakkı olduğu için sulh hukuk mahkemelerine giderek dava açıyorlar.

– Bu noktada her davanın 2-2.5 yıl civarında sürüyor olması ise mal sahiplerini yeni periyot için farklı arayışlara itmiş durumda.

FIRSATÇILIK YAPIYORLAR

– Konutlar için getirilen 10.06.22-01.07.23 ortasını kapsayan yüzde 25 artış uygulaması mevcut kira kontratları için bir nefes oldu ancak yeni kiralamalar için hiçbir katkı sunmadı.

– Asıl sorun yeni kiralamalarda mevcut emsal kira bedellerinin çok yüksek olması, 3 bin TL’lık bir yer için 10 bin TL talep ediliyor. Bu artış fırsatçılık.

– Gereksinim sebebiyle tahliye davaları müthiş boyutta artmış halde. Mahkemelerin yükü yüzde 30-40’ı kiracı mal sahibi davalarından oluşuyor.

– Yeni moda paylaşımlı meskenler. Fakat mal sahibi kiracısına alt kiralama yetkisi vermişse bu paylaşım geçerlidir, diyoruz. Vermemişse tahliye sebebidir.