Eyvah! 4 Temmuz’a kadar yok

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi Muğla’nın Marmaris ilçesinde çıkan orman yangınıyla ilgili bilgi verdi. Yangının denetim altına alınma kademesinde olduğunu söyleyen Bakan Kirişçi, yangınla çabada kritik değere sahip gece görüşlü helikopterlerden 10 adedinin 4 Temmuz’da envantere gireceğini söyledi.

Muğla’nın Marmaris ilçesinde, Bördübet Mahallesi 17 adalar mevkiinde dün akşam saat 20.00 sıralarında yangın çıktı. Alevler rüzgarın da tesiriyle kısa müddette yayıldı. Yangın şimdi tam manasıyla denetim altına alınmış değilken yangına müdahale de aralıksız devam ediyor.

“10 TANE GECE GÖRÜŞLÜ HELİKOPTER ALINACAK”

Canlı yayına telefonla bağlanarak yangına ait son durum hakkında bilgi veren Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, 10 tane gece görüşlü helikopter alınacağını belirtti. Bakan Kirişçi, yangınla çabada kritik ehemmiyete sahip gece görüşlü helikopterlerin 4 Temmuz’da envantere dahil olacağını söz etti.

“RÜZGARIN SURATI 60 KM’YE ÇIKTI”

Bakan Kirişçi, “Tam yangının olduğu yerde, Orman Genel Müdürlüğü taşınabilir izlemenin bulunduğu Küfre Koyu’ndayız. An prestijiyle yangının denetim altına alındığını tabir ettim ve şu eklemeyi yaptım. Önümüzdeki saatlerde hava sıcaklığı ve rüzgarın suratına bağlı olduğunu söylemiştik. Bir iki lokasyonda tam da dediğimiz üzere hava sıcaklığı arttı ve rüzgarın suratı 60 km’ye çıktı. Hava araçları ve yer araçları her iki noktada değerlendirmelerimizi yaptık.” dedi.

Bakan Vahit Kirişçi şu sözleri kullandı:

“Geçtiğimiz yıl ülke olarak edindiğimiz çok kıymetli bir deneyim var. 1945’ten bu yana en büyük Orman Yangını olmuştu. O tecrübeyi de ardımıza alarak önemli bir çalışma yürütüldü. Geçtiğimiz sene 3 tane uçağımız vardı bu yıl 20… Yer aletleri çok çok kıymetli. Bir manada kara kuvvetleri çok değerli. Bugün prestijiyle helikopter ve uçak sayımız 41’e çıktı. 52 haneden 152 vatandaşımızı yerleşim yerlerinden tahliye etmek zorunda kaldık. Büsbütün emniyet gayeli. Alınması gereken tüm tedbirler alındı.

“RÜZGARIN ARTMASIYLA OLAĞANDIŞI YANGIN OLUŞTU”

Tam denetim altına alınmayla denetim dışındaki ortasındayız. Bugün 11’e kadar Sayın Süleyman Soylu ile birlikte havadan incelemelerde bulunduk. Bizim de bir ekip tespitlerimiz olmalıydı. Saat 11’de bu tespitimiz denetim altındaydı. Ama hava sıcaklığının ve rüzgarın artmasıyla birlikte muhakkak bölgelerde olağandışı yangın oluştu. Bütün hava ve yer araçlarımız buralara yönlendirildi. Hasebiyle çalışmalarımız yarın devam edecek.

“GECE GÖRÜŞLÜ HELİKOPTERİ ÜRETENLER ÇOK AZ”

Bizim gece görüş özelliği taşıyan hava araçlarımız 4 Temmuz prestijiyle envanterlerimize girmiş olacak. 10 adet helikopter. Dünyada bunları çabucak almak istediğinizde kapıda bunları satmak isteyenler bekliyor değil. Bunları üretenler çok az. Paranız olsa da 2030’ları 2035’leri takvim olarak gösteriyorlar. Biz bunların kiralanması yoluna gittik. Fakat birtakım gece görüşü hava araçlarının satın alınmasına yönelik 2030 yılını teyit ettik.

“İHA’LARI YANGIN ÇIKMADAN EVVEL ÖN İZLEME HEDEFLİ KULLANIYORUZ”

Bazen kimi şeyleri duyduğumuzda biz de üzülüyoruz. Bu kuruma büyük haksızlık. Dünyada İHA’ları yangın çıkmadan evvel ön izleme emelli kullanan birinci ülkeyiz. Bizden sonra kullanan ABD ve birtakım Avrupa ülkeleri var. Bu bahislerde teknolojiyi kullanıyoruz. Bizim akıllı kulelerimiz var. 360 derece gece görüş özelliği olan kameralarımız var. İHA’lardan aldığımız imgeler var. Seyyar bir takip merkezi. Birebiri bizim Ankara’da Orman Genel Müdürlüğü’müzde var.

SABOTAJ İHTİMALİ VAR MI

Biz bakanlık olarak bizim ilgimiz alanında değil. Ama bir vatandaş olarak bizim de aklımıza geliyor. 20:02’de sonuçta havanın kararmasına yakın saatler. Ayrıyeten 3 başka noktada yangının çıkması bizde kuşkuların oluşmasına neden oluyor. Ancak bizim Tarım Bakanlığı olarak cümle kurmamız yanlışsız olmaz, zira elimizde kanıt yok. 8 dakikalık müddetle oraya müdahalemiz yapılmış. Havanın kararmaya yakın olduğu için 1 helikopterle müdahale yapılmış ancak karadan takımlarımız seferber olmuştur. Şu anda 2400 işçi alanda çalışıyor. AFAD’ın bünyesinde bu çalışmalar yürütülüyor. Lakin OGM bu çabayı verirken AFAD’la çalışma yapılıyor. Şu anda alanda hoş bir işbirliği var. Vatandaşlarımızda da önemli moral var.”