F-16 kararı Yunanistan’ın planlarını karıştırdı

Madrid’deki NATO tepesinde ABD Lideri Joe Biden’ın “Türkiye’ye F-16 satmalıyız” formundaki çıkışı komşu Yunanistan’da geniş yankı buldu. Stratejisini Ege’de hava üstünlüğünü ele geçirmek üstüne kuran Atina’nın bu hayali suya düşerken Ankara ile ortayı yumuşatmak için rutin tatbikatlara orta vereceği argüman edildi.

Yunan Kathimerini gazetesi, ABD ve NATO’nun telkinleri doğrultusunda Atina idaresinin yaz ayları boyunca Ege’de geniş çaplı askeri tatbikatlar yapılmamasını öngören “Yılmaz-Papulyas mutabakatı”na (1988 yılında devrin dışişleri bakanları Karolos Papulyas ve Mesut Yılmaz tarafından imzalanan birinci itimat arttırıcı tedbirler paketini içeren mutabakat) uygun hareket edeceğini öne sürdü. Gazete, doğu Ege’deki adacıklar ile bunların etrafında planlanan küçük çaplı eğitim faaliyetlerinin bile iptal ettiğini aktardı.

MİÇOTAKİS HAK VERDİ

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in evvelki gün NATO doruğu sonunda düzenlediği basın toplantısında Türkiye’ye yönelik sert sözler kullanmaktan kaçınması dikkat çekti. “Türkiye’nin terör yüzünden ağır bedeller ödediğini” lisana getiren Miçotakis, “Bunu açıkça söyleyebilirim. Kürt örgütleri kaynaklı terör olaylarıyla ilgili Türkiye’nin makul, haklı münasebetleri var” dedi. Miçotakis, bu yaz, 2020’deki Oruç Reis krizi sırasında ortaya çıkan gerginliğin tekrarlanmayacağına inandığını da belirtti. Yunanistan Başbakanı konuşmasında, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşme niyetini açıkça belirtirken Erdoğan, “NATO Zirvesi’nde tüm başkanların ‘Aracı olalım, Yunanistan’la bir ortaya getirelim’ yaklaşımı oldu. ‘Kusura bakmayın şimdilik ayıracak vaktimiz yok’ dedik” tabirlerini kullanmıştı.

YUNAN LOBİSİ ŞOKTA

Hürriyet’ten Yorgo Kırbaki’nin haberine nazaran Miçotakis, ABD’nin Türkiye’ye F-16 savaş uçağı satmak istemesine dair “Yunan hükümetinin işi Yunanistan’ın caydırıcılığını güçledirmek. Ben de bunu yapıyorum” demekle yetindi. Fakat satış için Amerikan Kongresi’nin onayının gerektiğine işaret etti. Biden’ın kararından hayal kırıklığına uğrayan ABD’deki Yunan lobisi ise Kongre’yi etkilemek için harekete geçti bile. Amerikan Kongresi’nin Yunan asıllı Cumhuriyetçi milletvekilleri Gas Bilirakis ile Nicole Malliotakis, F-16 satışını engellemek için çalışacaklarını söylediler. İkili ortak açıklamalarında, “Yunan Başbakanı Miçotakis mayıs ayındaki Washington ziyaretinde, ABD’nin satacağı her silahın Türkiye tarafından Doğu Akdeniz’deki ülkelere şantaj için kullanılacağı ikazında bulunmuştu. Türkiye’ye silah satışına karşıyız ve Kongre’deki meslektaşlarımızla bu kaygılarımızı paylaşmayı sürdüreceğiz” tabirini kullandı.

ÇİPRAS’TAN MİÇOTAKİS’E: TÜRKİYE İSTEDİĞİ HER ŞEYİ ALDI

Yunanistan’da ana muhalefet partisi SYRIZA’nın önderi ve eski Başbakan Aleksis Çipras, Madrid’de Yunan tezlerinin, “Napolyon’un 1815’teki Waterloo bozgununa benzer” bir mağlubiyete uğradığını söyledi. Çipras, “Türkiye istediği her şeyi aldı. Yunanistan’ın ABD’ye her şeyi verdiği sırada Lider Biden, Türkiye’ye F-16 satma niyetini açıkladı. Batı, Madrid’de Türkiye’ye topyekûn takviye verdi” dedi.

Türkiye’deki muhalefet partilerinin, NATO tepesi ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştirdikleri sorulduğunda “Türkiye’deki muhalefetin güvenirliği yok” tezinde bulunan Çipras, “Muhalefetin, Türkiye’de iç tüketim uğruna ne dediğine mi, yoksa Madrid’de neler olduğu ile ilgili gerçeklere mi bakacağız? Yunan hükümeti, doruktan şad olduğunu söylüyor. Ne için mutlu, açıklasın” diye konuştu. Çipras, “Yunanistan, Madrid’de ağır bir mağlubiyete uğradı. Ben başbakan olsaydım, bu mağlubiyetten sonra Madrid’den yaya dönerdim. Miçotakis, ülkeyi hezimetten hezimete sürükleyen tehlikeli bir dış siyaset izliyor. Her mağlubiyetten sonra da yeni silah siparişi açıklıyor. İflasın eşiğine geldiğimiz günleri çabuk unuttuk” sözünü kullandı.