Levent Göktaş’ın görüntüleri ortaya çıktı

Ankara’da konutunun önünde 18 Aralık 2002’de suikaste uğrayan akademisyen Necip Hablemitoğlu soruşturma evrakı Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Kabahatleri Soruşturma Ofisi tarafından raftan indirildi. Suikastın olduğu güne ait şahit sözleri tekrar alınarak tüm şüphelilere ait HTS kayıtları incelendi ve olayla ilgisi olabilecek şüphelilere ulaşıldı.

Bu kapsamda Ukrayna’da firari olan Nuri Gökhan Bozkır hakkında İnterpol araması çıkartıldı. Bozkır, MİT operasyonuyla Türkiye’ye getirildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Nuri Gökhan Bozkır ile birlikte öteki şüphelilere yönelik tespitler yaptı.

Şimdiye kadar iki dalga yapılan operasyonlarda eski asker Nuri Gökhan Bozkır, Aydın Köstem, Mehmet Narin, Ahmet Tarkan Mumcuoğlu ve Fikret Emek tutuklandı. Devrin MAK Alay Kumandanı Mustafa Levent Göktaş ise firar etti.

GÖKTAŞ’IN İMGELERİ ORTAYA ÇIKTI

Sabah gazetesinden Halit Turan’ın haberine nazaran, ikinci dalga operasyonun başladığı 8 Haziran sabahı Levent Göktaş’ın meskeni ve ofisine eş vakitli operasyon yapıldı.

Levent Göktaş iki adreste de bulunamadı. Göktaş’ın kızının oturduğu sitede öbür bir daire kiraladığını tespit eden polis, bu adrese gitti fakat bulamadı. Sitenin güvenlik kamerası kayıtlarından kaçtığı belirlenen Göktaş’ın o andan itibaren adım adım izi sürülmeye başlandı. İstanbul’da aranmaya başlayan Göktaş’ın kendi aracıyla bir şirkete gittiği, daha sonra da restoranda iki kişi ve bir avukat ile görüştüğü ortaya çıktı.

BIYIKLARINI RESTORANIN TUVALETİNDE KESMİŞ

Buluştuğu şahıslar A.G, Y.Ö. ve avukat K.E. ile kaçış planının ayrıntılarını restoranda yapan Göktaş, restoranın tuvaletinde ise tanınmamak için bıyıklarını kesti. Göktaş’ın yakalanması için oluşturulan özel grup, Göktaş’ın buluştuğu şahıslarla birlikte Antalya’ya gittiğini tespit etti. Göktaş’ın görüştüğü bireylerin yaşadığı adresleri tespit eden Ankara ve Antalya Emniyetine bağlı polis takımları A.G.’nin meskenine baskın yaptı. A.G.’nin konutunda Göktaş bulunamazken, polis A.G. ile Ö.Y.’yi gözaltına aldı.

Polisteki sorgularında Levent Göktaş’ın A.G.’nin baskın yapılan meskenin bulunduğu bölgedeki öteki bir konutta saklandığını itiraf etmesi üzerine bu adrese de operasyon düzenlendi. Yapılan operasyonda Göktaş’ın A.G.’nin meskenine baskın yapıldığını fark ederek kaçtığını belirlendi.

6 AYLIK VİLLA

Yakalanan şahısların sorgularında Göktaş’ın Antalya’daki işbirlikçilerden 6 aylığına villa kiralamasını istediği, nakit parayla saklanmak için villanın kiralandığı belirlendi. Göktaş’ın işbirlikçilerden kendisini yurtdışına kaçırmaları için yardım istediği öğrenildi.

Aynı vakitte avukatlık yapan Göktaş’ın saklanacağı 6 aylık mühlet zarfında soruşturma belgesinin 20 yılı aşarak vakit aşımına uğratma niyetinin olduğu, fakat hukukçuların Göktaş’ın evrakında vakit aşımını kesen sebeplerin bulunduğu, bu nedenle soruşturma belgesinin vakit aşımına uğramayacağını belirtti.

Özel takım, Antalya’da yüzlerce güvenlik kamerasını izledikten sonra, Göktaş’ın bıyıkları kesilmiş halde Antalya’da sırt çantasıyla sokaklarda dolaştığını belirledi. Operasyonun birinci gününden itibaren Antalya’ya gelen Göktaş’ın 15 Haziran’a kadar Antalya’da kaldığını, burada yakalanacağını anlayınca da tekrar İstanbul’a kaçtığını belirledi.

ŞEHİR DEĞİŞTİRİRKEN ÖNCÜ ARAÇ

Polisin peşinde olduğunu fark eden Göktaş, Antalya’da iki araç kiraladıktan sonra tekrar yola çıktı. Polis uygulama noktalarında yakalanmamak için öncü araç kullandığı tespit edilen zanlının İstanbul’a gelerek bir işbirlikçinin meskeninde kaldığını tespit etti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla meskene baskın yapan polis, Göktaş’ın bir gece burada kaldıktan sonra taksiyle Anadolu yakasındaki Üsküdar’da bulunan büyük bir şirketin merkezine gittiğini tespit etti.

Göktaş’ın yakalanması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla şirket binasına da operasyon düzenleyen polis, Göktaş’ı burada da bulmadı.

Göktaş, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının uyumunda Ankara Emniyet Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan özel takım tarafından tüm Türkiye’de aranıyor.

GÖKTAŞ İLE GÖRÜŞENLERE SORUŞTURMA

Türkiye genelindeki güvenlik ünitelerine fotoğrafları dağıtılan Göktaş’ın yakalanması için Hudut kapıları da teyakkuza geçirildi. Fotoğrafları hudut kapılarına gönderilerek Göktaş’ın varsa yurtdışına kaçış planı engellenmeye çalışıldı.

Hablemitoğlu suikastının azmettiricisi olarak aranan Mustafa Levent Göktaş’ın kaçmasına ve saklanmasına yardım eden bireyler hakkında “kaçmaya imkan sağlama” cürmünden soruşturma başlatıldı. Göktaş’ın görüştüğü şahıslar gözaltına alınarak tabirleri alınırken, Göktaş’a yardım eden avukat K.E. hakkında da tıpkı kabahatten soruşturma yürütüldüğü öğrenildi.