Marmaris yangınıyla ilgili Emniyet açıklamasında “Şahan” vurgusu

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), Muğla’nın Marmaris ilçesinde meydana gelen orman yangını ile ilgili toplumsal medya platformlarında, hata ögesi içerikli paylaşımda bulunduğu öne sürülen hesaplar hakkında süreçlere başlanıldığını açıkladı.

Emniyetin açıklamasında yangınlarda kamuoyu oluşturan komedyen Şahan Gökbakar’ın ismine de atıf yapılarak, “‘Şahan’ sözü kullanılarak 10723 farklı hesaptan paylaşım yapıldığı görülmüş; bu hesapların %57,14’ünün bilgisayarlar tarafından yönetilen bot hesaplar olduğu değerlendirilmiştir” denilmesi dikkat çekti.

Açıklamanın tamamı şöyle:

“Siber Cürümlerle Gayret Daire Başkanlığı ve bağlı vilayet ünitelerince, kanunların verdiği yetki ve sorumluluk çerçevesinde, hata ve suçlularla uğraş maksadıyla internet ortamında 7/24 temeline nazaran yürütülen sanal devriye faaliyetleri kapsamında; 21 Haziran 2022 tarihinde Muğla ili Marmaris ilçesinde meydana gelen orman yangını ile ilgili toplumsal medya platformları üzerinden;

Yangına müdahale edilmediği, otellere alan açmak için çıkarıldığı ve sabotaj telaffuzlarının deverana sokularak dezenformasyon faaliyetlerinin yürütülmeye çalışıldığı, kamuoyu üzerinde panik vegüvensizlik oluşturabilecek telaffuzların bilgisayarlar tarafından yönetilen bot/proje hesaplar aracılığıyla yayıldığı görülmüştür.

Meydana gelen yangın olayı ile ilgili paylaşımlar incelenmiş ve “halkın bir bölümünü öbür bir bölümü aleyhine düşmanlığa ve/veya kin beslemeye alenen tahrik eden, halk ortasında endişe ve panik yaratmak emeliyle içerik üreten” hesaplar hakkında çalışma yapılmış olup, kabahat ögesi içerikli paylaşımda bulunan hesapların yöneticisi/kullanıcısı tespit edilerek süreçlere başlanılmıştır.

Bahse mevzu olayla ilgili oluşturulan etiket ve bahsetmelerle ilgili bot hesapların tespitine yönelik yapılan çalışmalar sonucunda;

#marmaris etiketi(hashtag) kullanılarak 22787 farklı hesaptan paylaşım yapıldığı görülmüş; bu hesapların %59.42’sinin bilgisayarlar tarafından yönetilen bot hesaplar olduğu değerlendirilmiştir.

“Orman” sözü kullanılarak 16031 farklı hesaptan paylaşım yapıldığı görülmüş; bu hesapların %67.38’inin bilgisayarlar tarafından yönetilen bot hesaplar olduğu değerlendirilmiştir.

“Yanan” sözü kullanılarak 17235 farklı hesaptan paylaşım yapıldığı görülmüş; bu hesapların %56.1’inin bilgisayarlar tarafından yönetilen bot hesaplar olduğu değerlendirilmiştir.

“Uçaklar” sözü kullanılarak 3571 farklı hesaptan paylaşım yapıldığı görülmüş; bu hesapların %71.74’ünün bilgisayarlar tarafından yönetilen bot hesaplar olduğu değerlendirilmiştir.

“Şahan” sözü kullanılarak 10723 farklı hesaptan paylaşım yapıldığı görülmüş; bu hesapların %57,14’ünün bilgisayarlar tarafından yönetilen bot hesaplar olduğu değerlendirilmiştir.

“Otel” sözü kullanılarak 5709 farklı hesaptan paylaşım yapıldığı görülmüş; bu hesapların %54.55’inin bilgisayarlar tarafından yönetilen bot hesaplar olduğu değerlendirilmiştir.”