Android için geliştirilen başlatıcı uygulamaları ne kadar güvenli?

Android aygıtların en ilgi cazip yanlarından biri, kullanıcılara renkli, kullanışlı ve farklı bir görünüş ve kullanım sunan üçüncü taraf başlatıcılar olabilir. Bu başlatıcılar, yalnızca telefon ekranının görünümünü değiştirmekle kalmaz, günlük kullandığınız özelliklere kolay erişimden kullanım kolaylığına kadar Android tecrübenizi büsbütün değiştirebilir.

Ancak sundukları bütün bu avantajlara karşın, üçüncü taraf başlatıcılar ne kadar inançlı? Bilinmeyen bir güvenlik riski kelam konusu olabilir mi?

Cevap, ne yazık ki evet… Yalnızca başlatıcılar değil, Android telefonunuzda rastgele bir üçüncü taraf uygulamayı kullanmak bir saklılık riski oluşturur. Bir uygulamanın çeşitli evraklara erişim hakkını kazanması ve aygıtınızda makul süreçler için müsaade alması ile birlikte aksi gidebilecek pek çok şey vardır. Bir uygulama geliştiricisi makus niyetli olabilir ve gerekli izinlere sahip olduğu sürece Android işletim sisteminizin onları durdurmak için yapabileceği çok fazla şey yoktur.

Galeri uygulamaları özel fotoğraflarınızı çalabilirken, klavye uygulamaları şifrelerinizi ve kredi kartı bilgilerinizi çalabilir. Bunu yapabilmelerinin sebebi de, galeri uygulamasına fotoğraflarınıza erişim için müsaade vermeniz ve klavye uygulamasına yazdığınız her şeyi takip etmek için müsaade vermenizdir.

Ne yazık ki, makus gayeli bir üçüncü taraf başlatıcının oluşturacağı riskler, bu uygulamalara nazaran çok daha yüksektir.

Android başlatıcıların tabiatından ötürü, telefonunuzdaki tüm dataları riske atabilecek kadar geniş bir müsaade aralığı verilmesi gerekir. Ekseriyetle indirmeniz istenecek ek uygulamaların da takviyesi ile bu başlatıcılar telefonunuzda neredeyse her şeyi yapma müsaadesine sahiptir. Belgelerinize erişebilir, SMS’lerinizi okuyabilir, arama yapabilir, bildirimlerinize erişim sağlayabilir ve toplumsal medya sohbetleriniz de dahil olmak üzere telefonunuzun her noktasını denetim edebilirler. Bilhassa Android’in daha az inançlı olan eski sürümlerini kullanıyorsanız bu tehlike daha da artar. Ayrıyeten birtakım başlatıcılar, klavye ekleri üzere başlangıçta kuşkulu görülmeyen birtakım ek uygulamaları indirmenizi isteyerek bu erişimlerini daha da derine götürebilir.

Tabii ki bu durum, bütün üçüncü taraf başlatıcılardan uzak durmanız gerektiği manasına gelmiyor. Sağlam ve açık kaynaklı seçenekler, çoklukla inançlı sayılabilecek başlatıcılar ortasındadır. Üçüncü taraf bir başlatıcıyı kullanmak doğal olarak bir risk yaratsa da, kimileri kamu kullanımı ve incelemesi ile güvenliği kanıtlanmış seçeneklerdir.

Örneğin Kiss Launcher, Zen Launcher, Olauncher ve Emerald Launcher üzere açık kaynaklı başlatıcılar bu kümenin içerisinde sayılabilir. Bir başlatıcının açık kaynaklı olması, öbür geliştiricilerin de tüm kodu denetim edebilmesine müsaade verilmesinden ötürü makus gayeli bir özellik eklemeyi zorlaştırır.

Benzer bir halde Microsoft Launcher, Nova Launcher, Apex Launcher ve Smart Launcher, tanınmış ve muteber kaynaklardan geldikleri için çoklukla inançlı olarak görülür.

Telefonunuz üzerinde sahip oldukları erişim düzeyinden ötürü makûs hedefli bir başlatıcıya kurban düşmek çok yıkıcı bir olay olabilir. Bu yüzden size sağladıkları tüm avantajlar ilgi cazip olsa da, öncelikle sıkı bir araştırma yaparak başlatıcının nitekim inançlı olduğundan emin olmanızda fayda var. Bilhassa tanınan, fiyatlı başlatıcıların fiyatsız kopyaları olarak tanıtılan başlatıcılara karşı çok dikkatli olunması ve güvenliklerinden emin olmak için mümkün olan her adımın atılması kıymetlidir. Ayrıyeten Play Store’da olmayan başlatıcılardan bilhassa uzak durulması değerlidir…