Apple’ın yeni nesil Apple TV’si 8K desteği ile birlikte gelebilir

Telefonlar için iOS, tabletler için iPadOS, Mac’ler için macOS ve olağan ki Apple TV 4K için tvOS dahil olmak üzere Apple’ın bir sonraki büyük yazılım güncellemelerinin kodlarında, şirketin gelecekte aygıtlarında yeni kuşak AV1 görüntü formatını destekleyeceğine dair ispatlar bulundu.

AV1’in en değerli avantajlarından biri, mevcut görüntü codec bileşenlerinden (‘codec’, bir görüntünün akış için kodlandığı ve akabinde görüntüleme için kodunun çözüldüğü algoritmadır) daha verimli olması. Yani, birebir kalitede görüntü akışı yapmak için daha az data kullanmanız yahut birebir ölçüde bilgiyi, çok bilgi kullanmadan 8K’yı desteklemek üzere daha yüksek kaliteli görüntü akışı için kullanabilmeniz mümkün olur.

YouTube tarafından tüm 8K görüntüleri için AV1kullanılıyor ve Netflix, bant genişliği kullanımını azaltmak için gelecekte tüm akışlar için AV1’e geçmek isteğini belirtti. Fakat şimdi bu format Apple aygıtlarında desteklenmiyor.

Codeworkshop.net (FlatpanelsHD aracılığıyla), tvOS/iOS/iPad 16 beta sürümlerinin bir AV1 seçeneği içerdiğini söylüyor. Bu da doğal olarak, bir sonraki Apple TV sürümünün Apple TV 8K olacağı argümanlarının doğmasına neden oluyor.

Apple şimdi bu mevzuda bir doğrulama yapmış olmasa da, bir Apple TV 8K ihtimalinin epeyce yüksek göründüğünü söyleyebiliriz.