Bakan Nebati herhalde ironi yaptı… Enflasyon sözleri tartışma yarattı

Diyarbakır’daki temasları kapsamında AKP Vilayet Başkanlığını ziyaret eden Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati partililerle bir ortaya geldi.

Burada iktisat ve enflasyon ile ilgili açıklamalarda bulunan Nebati enflasyonu denetim altına aldıklarını belirterek “Bundan sonrası aralık ayında baz tesiriyle düşmeye başlayacak. Size ve sayın Cumhurbaşkanı’mıza da kelam verdim, veriyorum. Aralık ayından itibaren enflasyonun düşüşünü payda hissede göreceğiz ve sizi seçime o noktada götüreceğiz” diye konuştu.

Nureddin Nebati, enflasyon ile ilgili açıklamalarına şu sözlerle devam etti:

“Enflasyonu çalışanlara hissettirmeyecek bir sistem kurulmuş aslında. Nasıl kurulmuş, yılbaşında yüzde 31 emeklilere artış yapıldı, enflasyon farkıyla birlikte. Temmuz ayına girdik, iki gün sonra enflasyon açıklanacak. Haziranın 6 aylık enflasyon farkı direkt çalışanların, emeklilerin cebine aktarılacak. Bu ne demektir, aşağı üst yüzde 40’lık bir artış demektir. Her 6 ayda bir güncelleme yapılır.

Görevimiz, dar gelirli olan kardeşlerimizin gereksinimlerini en süratli biçimde gerçekleştirmek, yönetmek, karşılamak bununla ilgili de adımlarımızı atıyoruz. 6 ayda bir çalışanlarla, emeklilerle ilgili enflasyon farkını veriyoruz. Bu Türkiye Cumhuriyeti’nde AK Parti hükûmetleriyle ortaya konulan bir durumdur.

Enflasyonun karşısında bugüne kadar ezilmedik, bundan sonra da ezilmeyeceğiz. Enflasyon karşısında ezilmediğimizin delili, toplam enflasyonun üzerinde son 20 yılda gerçek olarak katlamalı artışlar gerçekleştirmişiz. Bunu bilelim.”

“TÜRKİYEYİ 20 YIL ÖNCESİYLE KIYASLAYIN”

Türkiye’nin 20 yıl evvelki durumunun bugün ile kıyaslanması gerektiğini söyleyen Nebati, ülkedeki temel sorunların çözüldüğünü ve salıkta, eğitimde değerli gelişmeler yaşandığını argüman etti.

Bakan Nebati mevzu ile ilgili şunları söyledi:

“Elhamdülillah ötekileştirmenin bitirildiği, can, mal ve inanç güvenliğinin tam olarak uygulandığı bir devrin taşıyıcıları olarak buraya geldik. Viranşehir’de kalp krizi geçirmiş babasını hastaneye götürürken burada kaybeden birisiyim.

Yani Diyarbakır Devlet Hastanesi yolunda babamı kaybettim, 1990 yılında. Artık hastalarımızı ambulans uçaklarla ulaştırdığımız bir sıhhat sistemi var.

Nureddin Nebati daha sonra Türkiye’de enflasyon olduğunu fakat dünyada da enflasyon olduğunu ve dünyadaki enflasyonun her ay gitgide arttığını sav etti.