Bitcoin’le ilgili tüm bildiklerinizi unutun: Herkes ters köşe

Uluslararası bir araştırma takımının kaleme aldığı çalışmada Bitcoin’in aslında argüman edildiği kadar eşitlikçi, anonim yahut merkeziyetsiz olmadığı savunuldu.

Araştırma şimdi hakemli bir bilimsel mecmuada yayımlanmadı. Lakin görünüşe nazaran mevzuyla ilgilenen akademisyen ve araştırmacıların dikkatini çekti.

Independent Türkçe’de yer alan habere nazaran Microsoft’un sanal gerçeklik alanında çalışan araştırmacılarından Jaron Lanier, bu hafta Coindesk’te yayımladığı bir yazısında araştırmaya övgüler dizdi.

MERKEZİLEŞTİ ELEŞTİRİSİ

Araştırmada öne çıkan tespitler şu biçimde:

Bitcoin’in ortaya çıkış gayesi, anonim kullanıcıların üçüncü şahıslara yahut banka üzere kurumlara bel bağlamak zorunda kalmadan dijital varlıkları inançlı bir biçimde takas edebilmesiydi.

Kripto destekçileri ise yeni sistemi, küçük bir azınlığın servet biriktirdiği mevcut sisteme alternatif olarak görüyordu.

Ancak yeni araştırmada Bitcoin’in birinci yıllarında blok zincirinde biriken bilgileri inceleyerek, bunun küçük bir azınlık tarafından desteklenen bir sistem olduğu sonucuna vardı.

Araştırmacılar, para ünitesinin 2009’da piyasaya çıktığı birinci devir ve dolarla bir oran tutturduğu 201 ortasındaki madencilik faaliyetlerini gözden geçirdi.

Çalışma, bu birinci yıllardaki Bitcoin madenciliğinin büyük çoğunluğundan sırf 64 kişinin sorumlu olduğunu gösterdi. Makalede “aracı” diye nitelenen bu 64 kişi yaklaşık 2 milyon 676 bin Bitcoin çıkarmıştı. Bu da bugünkü bedeliyle yaklaşık 84 milyar dolara denk geliyor.

University College London’dan kriptografi uzmanı Sarah Meiklejohn, çalışma hakkında New York Times’a verdiği röportajda, “Madenciliğin hayli merkezileştiğini hepimiz biliyorduk” dedi ve ekledi:

O kadar çok madenci yok. Bu elbette bugün bile hakikat fakat başlangıçta daha da doğruydu.

KRİPTO GÖZETLENEBİLİR

Çalışmada ayrıyeten, kripto ticareti yapan şahısların kimliğini bütünüyle tespit etmek için kullanılabilecek bir dizi bilgi ayrıştırma tekniği olduğu belirtildi.

Araştırmacılar, bilhassa de “adres bağlama” tekniklerini denedi. Öteki bir deyişle kripto adres ağlarını inceleyen ve bunları kullanıcılarla irtibatlandırmaya çalışan usullere odaklandı.

Sonuç olarak, bu cins tahlillerin kripto alanını “anonimsizleştirmeyi sağlayabileceği” tabir edildi.

Verileri sıralamak için kimi karmaşık data eleme tekniklerine de başvuran araştırmacılar, 2009 ve 2011 ortasında Bitcoin’de çok etkin olan muhakkak şahıslarla irtibatlı adresler ve süreçler ağını çözmeyi başardı.

Bu bireyler ortasında Dark Web’de (karanlık ağ) “DreadPirateRoberts” diye bilinen ve 2013’te tutuklanıncaya kadar ünlü dark web pazarı Silk Road’u yönettiği düşünülen Ross Ulbricht de vardı.

Ancak araştırmacılar öbür şahısların kimliğini makalede ifşa etmedi.