Cüneyt Arkın kimdir? Cüneyt Arkın’ın gerçek adı nedir? Cüneyt Arkın kaç yaşında öldü?

Yeşilçam’ın efsane ismi Cüneyt Arkın, 85 yaşında hayatını kaybetti. Gerçek ismi Fahrettin Cüreklibatır olan Türk sinemasının unutulmaz isimlerinden Cüneyt Arkın vefat haberinden sonra hayatı ve nereli olduğu merak edildi. Unutulmaz sinemalara imza atan Cüneyt Arkın kimdir, Cüneyt Arkın nereli? İşte Cüneyt Arkın ile ilgili tüm merak edilenler…

Türk sinemasının unutulmaz ismi usta sanatçı Cüneyt Arkın tedavi gördüğü hastanede 85 yaşında hayata gözlerini yumdu. Ayrı Dünyalar, Dünyayı Kurtaran Adam, Köroğlu, Battalgazi Geliyor, Yabanî Gelin, Battal Gazi Destanı ve Öğretmen Kemal üzere onlarca sinemada rol alan usta sanatkarın hayatı birçok kişi tarafından araştırılmaya başlandı. İşte Merhum Cüneyt Arkın’ın hayatı ve tüm merak edilenler…

CÜNEYT ARKIN KİMDİR?

Yeşilçam’ın efsane isimlerinden biri olan ve güzelliğiyle ve oyunculuğuyla Türk sinemasına hoş işler kazandıran Cüneyt Arkın’ın gerçek adı  Fahrettin Cüreklibatır’tır. Cüneyt Arkın 8 Eylül 1937 tarihinde Eskişehir’de dünyaya geldi. Arkın eğitim hayatını Necatibey İlkokulu, Eskişehir Atatürk Lisesi ve İstanbul Tıp Fakültesi’nde tamamladı. 

Oyunculuk mesleğine, Eskişehir’de yedek subay rütbesinde askerlik vazifesini yaparken Şafak Bekçileri isimli sinemanın çekimleri esnasında direktörün dikkatini birinci sefer orada çekti. Askerlik vazifesinin akabinde bir mühlet boyunca Adana ve etraf vilayetlerde hekim olarak misyon aldı. 

cüneyt arkın kimdir ve kaç yaşında

1963 yılında direktör Halit Refiğ tarafından sinema oyunculuğuna davet edildi ve başarılı geçen 2 yıl içerisinde en az 30 sinemada rol almıştır. 

Usta sanatçı 1964’teki Gurbet Kuşları isimli sinemanın arbede sahnesinde yıldızı parladı. Arkın hengame sahnesindeki performansıyla beğenileri üzerinde topladı ve aksiyon sinemalarına yönelerek akrobasi eğitimleri aldı. Malkoçoğlu ve Battalgazi sinema serilerinde mükemmel performans göstererek, Türk sinemasında o vakte kadar yapılmayan bir biçimin öncüsü oldu. Mesleği boyunca güldürü, aksiyon, macera ve toplumsal sinemalarda rol aldı. 1978’deki Maden ve 1979’daki Vatandaş İstek isimli sinemalar, Cüneyt Arkın’ın mesleğinde değerli bir yere sahiptir.

Cüneyt Arkın, şimdiye kadar 8 ödül kazanmış ve Türk sinemasında kıymetli bir aktör olmuştur.

cüneyt arkın öldü mü

CÜNEYT ARKIN ÖLDÜ MÜ?

Usta sanatçı Cüneyt Arkın 85 yaşında hayatını kaybetti.