Cüneyt Arkın kimdir, kaç yaşında, ne zaman öldü

Türk sinemasının efsanelerinden olan Cüneyt Arkın’ın gerçek ismi Fahrettin Cüreklibatır’dır. Türk sinema oyuncusu Arkın, 8 Eylül 1937, Karaçay, Odunpazarı, Eskişehir’de dünyaya geldi. Usta oyuncu 85 yaşında hayatını kaybetti.

Gerçek ismi Fahrettin Cüreklibatır Cüney Arkın 8 Eylül 1937’de Eskişehir’in Karaçay köyünde dünyaya geldi. Babası Türk Kurtuluş Savaşı’nın kahramanlarından Hacı Yakup Cüreklibatır’dır. Cüneyt Arkın olarak tanıdığımız Cüreklibatır, lise tahsilini Eskişehir Atatürk Lisesi’nde gördü, 1961 yılında ise lisans için girdiği İstanbul Tıp Fakültesinden mezun oldu.

CÜNEYT ARKIN’IN EŞİ VE ÇOCUKLARI

Cüneyt Arkın 1964 yılında meslektaşı ve tıpkı vakitte sınıf arkadaşı Güler Mocan ile evlendi. 1966 yılında Arkın’ın birinci çocuğu Filiz doğdu. 1968 Yılında varlıklı bir ailenin kızı olan Betül Işıl ile tanıştı. İsviçre’de okumuş olan Işıl, o sırada uçuş vazifelisi olarak çalışıyordu. Cüneyt Arkın, 1968 yılında birinci eşinden boşanmasından bir yıl sonra, 1969’ta Betül Işıl ile nişanlandı ve ikili 1970 yılında dünya meskenine girdi. Lakin evlilik uzun sürmedi ve 1971’de boşandılar. Ayrılığa fazla dayanamayan çift kısa müddet sonra yine evlendi ve bu evlilikten de Kaan ve Murat isimlerinde iki oğlu oldu.

CÜNEYT ARKIN FİLLERİ

Yıkılmayan Adam

Önce Hayaller Ölür

Yalnız Adam

Önce Vatan

Çööl Kartalı

Kavga

Hakanlar Çarpışıyor

Alev Alev

Osmanlı Kartalı

Kara Murat Serisi

İnsan Avcısı

Babaların Babası

Battal Gazi Serisi

Malkoçoğlu Serisi

Baba Kartal

Üçkağıtçılar

Köroğlu

Öğretmen Kemal

Vatandaş Rıza

Alın Yazısı

Gurbet Kuşları

Maden