‘Demir Yumruk’ indi: Erol Evcil dahil 250 gözaltı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı; Demir Çelik Bölümünde üretici olarak faaliyet gösteren ve güçlenerek monopolleşmeye çalışan kabahat örgütlerine yönelik, Hata İşlemek Gayesiyle Örgüt Kurma, Nitelikli Dolandırıcılık, Rüşvet ve 213 Sayılı Vergi Metot Kanununa muhalefet kabahatlerinden soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında Ankara Emniyet Müdürlüğü yerleşkesinde Mali Hatalarla Mücadale Şube Müdürlüğü vazifelileri, Vergi Kontrol Şurası Müfettişleri , MASAK işçisi ortak çalışma kümesi oluşturdu, bu kümeye KOM takımları de takviye verdi.

3 BAŞKA CÜRÜM ÖRGÜTÜ TESPİT EDİLDİ

Oluşturulan ortak çalışma kümesi operasyonun hazırlık etabında her bilgi, doküman ve ayrıntısı titizlikle değerlendirirken, 10 ay mühletince dinleme ve fiziki takip önlemlerini de uyguladı. Bu çalışmaların sonucunda Demir Çelik dalında faaliyet gösteren 3 başka kabahat örgütü tespit edildi.

TEKEL OLUŞTURMUŞLAR

Bu cürüm örtülerinin demir çelik piyasasını manipüle ederek fiyat istikrarını bozdukları, bölümdeki öteki firmaları devre dışı bırakarak monopol olmaya çalıştıkları, geçersiz fatura düzenleyerek 3’üncü şahıslar üzerinden kurdukları paravan şirketler aracılığıyla haksız yarar sağladıkları belirlendi.

KAMUYU 25 MİLYAR LİRA ZİYANA UĞRATTILAR

Firmaların düzenledikleri 105 milyar liralık uydurma fatura ile kamuyu 25 milyar lira ziyana uğrattıkları tespit edildi. (2021 yılında tertip kapsamındaki paravan firmaların düzenlenmiş olduğu fatura meblağı neredeyse Türkiye Cumhuriyeti’nin EĞİTİM için ayırdığı ödenek meblağı kadar)

ANKARA MERKEZLİ 29 VİLAYETTE EŞ VAKİTLİ OPERASYON

Ankara Emniyeti, Vergi Kontrol Konseyi ve MASAK çalışanından oluşan takımın 10 aylık titiz çalışması sonucu, bu sabah saatlerinde operasyonun düğmesine basıldı. Ankara merkezli ortalarında İstanbul, Hatay, İzmir, Adana ve Kocaeli vilayetlerinin de bulunduğu 29 vilayette eş vakitli “Demir Yumruk” operasyonu düzenlendi. Operasyonda 840 takım, 2100 işçi, 250 Vergi Müfettişi ve MASAK işçisi misyon aldı.

Operasyonda 374 şahıs hakkında gözaltı kararı bulunurken, şu ana kadar 250 şahıs gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar ortasında Erol Eşrefoğlu’nun (Evcil) da ortasında olduğu 3 başka cürüm örgütü önderi de bulunuluyor. 14 fabrika, 850 adreste arama ve el koyma süreçleri devam ediyor.