Detaylar ortaya çıktı: Adım adım 36 milyonluk vurgun

Telefon dolandırıcılarına toplamda 36 milyon lira kaptıran 40 yaşındaki Erde Mühendis İcra Heyeti Lideri yüksek mühendis Ceren Ataman’ın sözü ortaya çıktı. Dolandırıcıların, ‘Hakkında kapalı soruşturma yürütülüyor’ tezine inanan Ataman tabirinde, cep telefonunun daima açık olduğunu söyleyerek, “Çok değişik taktikler kullanarak beni büsbütün kendilerine inandırdılar” dedi. Ataman, dolandırıldığını anladığı süreci ise şu formda anlattı: “Eşime söylediğimde dolandırıldığımı bana bildirdi ve emniyete gelmek zorunda kaldım.”

3 FARKLI BANKA VE 3 FARKLI ŞUBE

Babası Erdoğan Atapek’in sahibi olduğu mühendislik şirketinde İcra Heyeti Lideri olan ve Galataport projesinin de mühendisleri ortasında bulunan 40 yaşındaki Ceren Ataman’ın yalnızca 14 günde 1 milyon 750 bin dolar ile 340 bin euro (36 milyon lira) nakit paranın yanı sıra yüklü ölçüde mücevherini kaptırdığı öğrenildi. Paraları çekmek ve dolandırıcılara vermek için ise 3 farklı banka ve 3 farklı şubeden yüklü ölçüde para çektiği saptandı.

GENÇ BAYAN ADIM ADIM BU TÜRLÜ DOLANDIRILDI

Sabah’tan Dilek Yaman Demir’in haberine nazaran şanssız bayan, dolandırıcıların birinci olarak kendisini 1 Kasım 2021 tarihinde saat 10.30 sularında konutunda bulunan sabit telefon sınırını aradıklarını söyledi. Akabinde cep telefonunu da arayan dolandırıcıların, kendilerini Terörle Gayret şube Müdürlüğünde vazifeli polis memuru olarak tanıttıklarını, WhatsApp üzerinden bir de polis kimliği gönderdiğini aktardı.

“HAKKINIZDA BİLİNMEYEN SORUŞTURMA YÜRÜTÜLÜYOR”

Ataman tabirinde, “Benim hakkımda saklı bir soruşturma yürütüldüğünü, FETÖ’ye ilişkin kara para aklama üzere süreçlerde benim de banka bilgilerimin karıştığını, hatta benimle ilgili gözaltı kararı alındığını söyledi. Benim durumunda 48 kişi olduğunu, adıma farklı bankalarda kasalar açıldığını ve buna benzeri şeyler söz etti. Akabinde tüm bankalarda bulunan kasalardaki paralarımı çekmemi ve kendilerine vermemi söylediler” dedi.

CEP TELEFONUM DAİMA AÇIKTI

Kendisini dolandırıcıların yönlendirmesiyle kesim parça olmak üzere toplamda 836 bin 400 dolar ve 167 bin euro parayı kasalardan aldığını söyleyen Ataman, “İlk olarak 1 Kasım’da bir bankanın Tarabya şubesine akabinde ise bir diğer bankanın tıpkı muhitteki şubelerine giderek bu bankalarda bulunan kasalarımdan toplamda 240 bin dolar ve 167 bin euro para çektim. Hatta ben şubelere gittiğimde telefonum daima açıktı. Bana mücevherleri değil yalnızca paraları almamı söylemişlerdi” sözlerini kullandı.

ÇOK DEĞİŞİK TAKTİKLER KULLANARAK BENİ BÜSBÜTÜN KENDİLERİNE İNANDIRDILAR

Paraları aldıktan sonra kendisine meskene gitmesi gerektiğini söylendiğini aktaran Ataman, “Fotoğraflarını çekip kendilerine göndermemi istediler. Devamında paralar içerisinde F6, F7 ile başlayan seri no’lu paraların örgüt üyeleri tarafından değiştiğini bildirdiler. Çok değişik taktikler kullanarak ve telaffuzlarda bulunarak beni büsbütün kendilerine inandırdılar” dedi.

SIRT ÇANTASINDA TESLİM ETTİM

Parayı kendilerine teslim etmemi isteyince ben de sorumluluktan kurtulmak için bunu kabul edip Sarıyer Çayırbaşı’nda saat 22.00 sıralarında buluştum. 20 yaşlarında uzun ince yapılı, yüzü maskeli birisiydi. Bu paraları sırt çantasında bu şahsa teslim ettim” diyen Ataman, dolandırıcıların akabinde kendisiyle tekrar bağlantıya geçtiğini aktardı.

BİR BAYAN BENİ GÖZETLEDİ

Aynı hafta içinde 4. Levent’teki bir bankanın şubesinden 450 bin doları çekerek tekrar bu halde Tuzla taraflarında bir yere yönlendirildiğini belirten Ataman tabirine şöyle devam etti: “Bu kere Arapça konuşan ince uzun yapılı 20 yaşlarında bir şahsa paraları gri bir sırt çantasında teslim ettim. Sonrasında benden hesaplarımdaki paraları çekip kendilerine teslim etmemi istediler. 10 Kasım’da bir bankanın Tarabya’daki şubesinden 64 bin dolar ve sonraki gün ise diğer bir bankadan 11 bin 300 dolar para çektim. Bu parayı çekerken bir bayan beni gözetlemişti.”

EŞİME SÖYLEDİĞİMDE DOLANDIRILDIĞIMI BANA BİLDİRDİ

Bu parayı da Fatih’te bir emlak ofisinin bulunduğu sokağa götürmesi istendiğini belirten Ataman; “Orada buluna genç bir şahsa karton torba içerisinde paraları teslim ettim. 15 Kasım’da ise farklı bir bankadan daha 71 bin dolar para çekip Bakırköy’de diğer bir şahsa daha teslim ettim. Bu biçimde benden paraları parmak izi çalışması yapmak maksadıyla aldıklarını belirttiler. Eşime söylediğimde dolandırıldığımı bana bildirdi ve emniyete gelmek zorunda kaldım. Beni dolandıran şahıslardan şikayetçiyim.” dedi.