Ege sahillerinde neler oluyor: MUÇEV Göcek’e çöktü

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bünyesinde kurulan ve kurulduğu günden bu yana tartışmaların odağında olan Muğla Turizm Etraf Vakfı (MUÇEV) Turizm ve Ticaret Limited Şirketi, Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı tabiat olağanüstüsü Göcek Limanı’na yaptığı yat limanını mahkeme kararına rağmen işletmeye devam ediyor. Limana Fethiye Belediyesi tarafından takılan mühür de söküp atıldı. Bölge halkı şirket hakkında cürüm duyurusunda bulunmasının akabinde Fethiye Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından mevzuyla ilgili soruşturma başlatıldı.

Marinanın günlük çıkarı on binlerce lirayı buluyor. Marinanın faaliyetlerine mahkeme kararına rağmen devam etmesini yorumlayan İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Anabilim Kısmı Lideri Prof. Dr. Adem Sözüer “Burada ne merkezi idare ne de lokal idare yargı kararını uyguluyor. Kanunlar uygulanmıyor. Bunun sebebi de bunun gerisinde çok değerli bir haksız çıkar var. Bu haksız yararın sahipleriyle gayret edilemiyor” dedi.

Gazete Duvar’ın haberine nazaran bölge halkı, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, 17 Temmuz 2020 tarihinde yaptığı Göcek Limanı’nı kapsayan yat bağlama iskelesi gayeli imar planlarına karşı dava açmıştı. Dava sonucunda da kelam konusu imar planları iptal edilmişti fakat mavinin her tonunu görebileceğiniz Göcek’te kıyı kapatılması sürüyor. MUÇEV’in devralıp yat limanı yaptığı alan hala tel örgülerle kaplı ve açılmamış durumda. Öte yandan bölge halkı etraf marinalar ve kapasitesine nazaran hesaplama yaptıklarında MUÇEV’in marinasının günlük çıkarının on binlerce lirayı bulduğunu söylüyor.

“SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU”

Mahkemenin iptal kararının akabinde marinayı Fethiye Belediyesi mühürlemişti. Kısa bir mühlet sonra marinada mühür sökülerek kullanım devam etti. Bölge halkının avukatı Bora Sarıca Fethiye Cumhuriyet Başsavcılığı’na MUÇEV hakkında kabahat duyurusunda bulundu. Dilekçede ilçe belediyesinin mahkeme kelam konusu imar planlarını iptal etme kararının akabinde ilçe belediyesinin yapı ruhsatı ve yapı kullanım müsaadesini iptal ettiği anımsatıldı. 4 Şubat’ta marinanın belediye zabıtalarınca mühürlendiğine dikkat çekilen dilekçede mührün birebir gün ilerleyen saatlerde işletme yetkililerince söküldüğü belirtildi. Tıpkı vakitte işletmenin kıyıya demir bloklar koyduğu ve çit çektiği anlatılan dilekçede sorumlular hakkında kamu davası açılarak cezalandırılmaları istendi.

BAŞSAVCILIK SORUŞTURMA BAŞLATTI

Suç duyurusunun akabinde Başsavcılık 24 Mayıs’ta soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında sözü alınan bir Göcekli özetle “Göcek Mahallesi’nde MUÇEV Marina isminde işletmenin kaçak ve yasal olmadığını mahkeme tespit etmiş ve sonrasında zabıta memurlarınca mühürlenmiştir. Lakin mühür tıpkı gün işletme yetkililerince sökülmüş ve işletme faaliyetine devam etmiştir. Kelam konusu marinadan şikâyetçi ve davacıyım” dedi.

PROF. DR. ADEM SÖZÜER: HUKUK İHLALİ

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Anabilim Kolu Lideri Prof. Dr. Adem Sözüer, Göcek kıyısının tel örgülerle kapatılmasını ve mahkeme kararına rağmen marinanın faaliyetlerinin devam etmesini kıymetlendirdi. Göcek limanda yaşananı “hukuk ihlali” olarak yorumlayarak “Yargı kararı var ve uygulanmıyor. Bütün bu tel örgüler, bütün bu marina her istikametiyle rastgele bir karar olmadan işletmeye devam ediyor. Asıl berbatı buna bakarak bütün koyla marinalaştırılmak isteniyor. Nasıl oluyor da her şeyiyle adeta kaçak olan bu marina bu tel örgülerle burada devam ediyor? Dünyanın eşi gibisi olmayan hoşluğu bu biçimde tel örgülerle hapsedilmiş durumda. Büyük bir hukuk ihlali” diye konuştu.

“TÜRKİYE MİRASINI KAYBEDİYOR”

Sözüer, mahkeme kararına rağmen marinanın nasıl faaliyetlerini sürdürebildiğine ait sorusuna ise şöyle cevap verdi:

“Çünkü kanunlar ve hukuk uygulanmıyor. Tek kolay yanıtı var. Aslında özel bir nedeni yok. Burada ne merkezi idare ne de mahallî idare yargı kararını uyguluyor. Aslında bu tel örgüler için yargı kararına da gerek yok. Biz istediğimiz yere gidip tel örgü çekemeyiz ki. Bunun için gelir kolluk bunu kaldırır ya da belediye zabıtası bunu kaldırır fakat kaldırılmıyor. Kanunlar uygulanmıyor. Bunun sebebi de bunun ardında çok değerli bir haksız kar var. Bu haksız çıkarın sahipleriyle gayret edilemiyor. Devlet burada bütün kurumlarıyla hareketsiz ve kaçak yapılaşmayı, tel örgüleri seyrediyor maalesef. Ümidimiz Türkiye’nin uyanması. Türkiye çok kıymetli bir gelirini ve gelecek kuşaklara bırakacak mirasını kaybediyor.”

CHP’Lİ VEKİL BAKAN KURUM’A SORMUŞTU

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, Muğla Valiliği ile Etraf ve Şehircilik Bakanlığı’nın yüzde 50 iştirakle kurduğu MUÇEV Cins. Tic. Ltd. Şti’nin idare konseyinin bir sır üzere saklandığını öne sürdü. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen Etraf ve Şehircilik Bakanlığı bütçesinde kelam alan CHP’li Alban, Bakan Murat Kurum’a “Sayın Bakanım, Muğla’da MİT’in Liderinin kim olduğunu biliyoruz. Onların idaresinin kimler olduğunu biliyoruz -çok zımnî olmasına rağmen- fakat biz MUÇEV’in idaresinin kimlerden oluştuğunu bilmiyoruz. Soru önergesi ile birçok kere sorduk ancak cevap vermediniz. Neden bu isimleri bu derece gizliyorsunuz? Kimlerdir bunlar? Neden açıklamıyorsunuz?” sorusunu yöneltmişti.

VAKIF DEĞİL ŞİRKET

2014 yılında ve kamuoyu tarafından vakıf olarak bilinen MUÇEV, Muğla Valiliği “Muğla’ya Hizmet Vakfı” ile Etraf ve Şehircilik Bakanlığı Türkiye Etraf Muhafaza Vakfı (TÜÇEV) iştirakiyle kurulan bir şirkettir. MUÇEV’in açılımı ise “Muçev Çeşit. Tic. Ltd. Şti.”dir.