Facebook, radikal bir değişiklik yaparak Haber Akışını iki farklı bölüme ayırıyor

Facebook, yeni bir tasarım değişikliğine giderek Haber Akışını ikiye ayıracak üzere görünüyor. Şirket, bugün yaptığı açıklamada iOS ve Android uygulamalarında görülecek iki farklı akışı duyurdu. Artık uygulamayı birinci açtığınızda göreceğiniz sekmenin ismi Ana Sayfa olacak ve Reels, Kıssalar ve başka özelleştirilmiş içerikleri keşfetmeniz için tasarlanmış durumda. Büsbütün yeni bir Akış sekmesi ise arkadaşlarınızdan, gruplarınızdan, Facebook Sayfalarından ve favorilerinizden gelen içerikleri gösterecek ve “Sizin İçin Önerilen” yayınlar bulunmayacak.

Her iki sekme de Facebook uygulamasının hem iOS hem de Android sürümlerinde kullanılabilir olacak ve bugünden itibaren kısayollar çubuğunda gözükmeye başlayacak. Meta’nın basın açıklamasında belirtilene nazaran bu çubuğun içerikleri, kullanıcıların hangi sekmelerde daha fazla vakit geçirdiğine nazaran değişecek halde tasarlandı lakin isteyen şahıslar pozisyonların değişmeyeceğinden emin olmak için sekmeleri sabitleyebilecek. Şirket, güncellemelerin önümüzdeki hafta global olarak sunulmasını amaçlıyor.

Bu güncelleme, Meta’nın Facebook’u biraz daha TikTok’a benzetme isteğinin bir modülü üzere gözüküyor. Fakat yeni ismi ile Ana Sayfa sekmesi, Facebook kelam konusu olduğunda Meta’nın önceliğinin nerede olduğunu ve ilerleyen vakitlerde akışın daha çok “bir keşif motoru” olma yolunda ilerlediğini gösteriyor.

Ayrıca Ana Sayfa sekmesinin hala arkadaşlarınız ve aileniz tarafından paylaşılan yayınları göstereceğini fakat bunları makine tahsili tarafından seçilen tavsiyelerin çevreleyeceğini belirtmekte yarar var…