Fenomen avukat hakkında karar

“Adliyede bir gün” başlığı ile toplumsal medyada görüntü paylaşımı yaparak reklam yasağını ihlal ettiği gerekçesiyle avukat Fatma Begüm Kaçmaz hakkında İstanbul Barosu tarafından yürütülen soruşturma çerçevesinde disiplin cezası verilmesine yer olmadığına karar verildi.

Sosyal Medya hesabından 2019 yılında ‘adliyede bir gün’ başlığı ile görüntü paylaşımı yapan Avukat Fatma Begüm Kaçmaz hakkında reklam yasağını ihlal ettiği gerekçesiyle İstanbul Barosu Disiplin Konseyi Başkanlığı tarafından soruşturma başlatılmıştı.

Soruşturma çerçevesinde belgeye karşılık dilekçesi sunan avukat Kaçmaz, hakkında hangi aksiyondan dolayı reklam yasağı ile karşı karşıya kaldığının tarafına somut olarak bildirilmediğini, savunma hakkının zedelendiğini, toplumsal medya hesabının şahsî bir sayfa olduğunu, hitap kitlesinin genç meslektaş ve hukuk öğrencilerinden oluştuğunu söyledi. Paylaşımlardaki gayesinin iş elde etme olmadığını kaydeden Kaçmaz, hesabında ‘Av.’ İbaresinin ve ofis adresinin bulunmadığını, reklam yasağına muhalif davrandığını kabul etmediğini belirtti.