Gübretaş’a ait maden sahası kime satılacak

Sözcü Gazetesi muharriri Aytunç Erkin Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraklerinden Gübretaş’a ilişkin Bilecik’in Söğüt İlçesi’nde bulunan maden alanının iktidara yakın bir şirkete satılacağını bugünkü köşesine taşıdı.
Aytunç Erkin, “Türkiye’nin altın üretiminin 2.5 katı bir alan neden satılır? Buradan çıkacak altınla Türk çiftçisine dayanak verilemez mi? Gübretaş’la ilgili hangi şirket çalışma yapıyor?” sorularını sorarak yazısına şöyle devam etti:
“Yıllık 7 ton altın çıkarılacağı açıklanmıştı.
Bu bilgiyi devletin resmi haber ajansı 3 Mart 2021’de geçmişti:
‘… Türkiye’de altın üretimi Kovid-19 salgınına karşın 2020 yılı sonunda Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırarak 42 tona ulaşmış ve böylelikle iktisada 2.4 milyar dolarlık bir katkı sağlanmıştı. Hedeflenen yeni sayıyla, Türkiye’nin 2021’de bir rekora daha imza atabileceği öngörülüyor. 2020’de gerçekleşen 42 ton üretim, 2021’de en az 45 tona taşınacak.’
Tarih 23 Aralık 2020…
Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraklerinden Gübretaş’a ilişkin Bilecik’in Söğüt İlçesi’nde bulunan maden alanında 3.5 milyon onsluk altın kaynağı tespit edildi. Tarım Kredi’nin internet sitesinde bu gelişme şu cümlelerle duyuruldu:
‘… Maden rezervinin keşfi Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü ve GÜBRETAŞ İdare Şurası Lideri Dr. Fahrettin Poyraz tarafından duyurulması ilçe halkını da heyecanlandırdı. Dünyanın sayılı maden alanlarından biri olarak tarihe geçmesi beklenen rezervin, ulusal ve yerli kaynaklarla Tarım Kredi ve Gübretaş iş birliğiyle Maden AŞ tarafından 2 yıl içinde çıkarılması için çalışmalara başlanacak.’
‘Üretim ekonomisi’ diyen… ‘Yerli ve ulusal politikalar’ vurgusu yapan iktidara nazaran bu maden alanı ‘altın yumurtlayan tavuk’tu! Hatta… Bilecik Valisi Bilal Şentürk, ‘Çok kıymetli bir rezerv. Bunun oluşturacağı istihdam, ülke iktisadına sağlayacağı katkı ve dolaylı katkılar hesaba katıldığı vakit bölgemiz açısından çok kıymetli bir gelişme’ açıklamasını yaptı.
Gübretaş’a ilişkin Bilecik’in Söğüt İlçesi’ndeki maden alanıyla ilgili iki yıl içinde kıymetli gelişmeler yaşandı.
Resmi rapor: 110 ton altın çıkarılacak
Gübretaş tarafından 2021 yılında “Söğüt Maden Sahası”yla ilgili yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:
– 2007-2020 ortasında ruhsat alanında Koza çalışmıştır.
– 2020 yılında mahkeme kararıyla ruhsat Gübretaş’a geri tescil edilmiştir.
– Gübretaş, madencilik faaliyetini kendi yapma kararı almış ve Gübretaş Maden Yatırımları A.Ş. kurulmuş olup, ruhsat alanı şirkete devredilmiştir.
– Alanda maden çalışmalarına yönelik 250 bin metrenin üzerinde 740 adet sondaj yapılmıştır.
– Akbaştepe ve Korudanlık isminde iki başka damar mevcuttur. Her iki damara ilişkin toplam 9.48 milyon ton cevher ve 3.5 milyon ons altın kaynağı tespit edilmiştir.
– 2020 altın üretimi 42 ton ve ithalatı 288 tondur. Son 26 yıl altın ithalatı ortalaması 165 tondur.
– Söğüt projesi tam kapasite 6-7 ton altın üretecektir.
– Maden yatırımının birinci etabının finanse edilmesine yönelik olarak Ziraat Bankası ile 115 milyon dolarlık kredi mukavelesi imzalanmıştır.
– Altın üretimine yönelik olarak ÇED başvurusu 25 Şubat 2021 tarihinde yapılmış olup, 30 Mart 2021 tarihinde ‘Halkın İştiraki Toplantısı’ yapılmıştır.
Bu rapora göre… Altın üretiminin yüzde 20’sine yakını Söğüt Maden alanından karşılanacak.
Bu rapora göre… 3.5 milyon ons yaklaşık 110 ton altın karşılığında. Yani 2020 altın üretiminin 2.5 katı!
Ancak.
Ankara’da konuşulan argümanlara göre…
Gübretaş müsaadeleri aldı, şirket devreye girdi
Gübretaş’a yakın isimlerden aldığım bilgiler ışığında, Söğüt Maden Alanı’nın ruhsatının son yıllarda iktidara yakın bir şirkete satılacağı sav ediliyor!
Konuştuğum bir yetkili şu bilgileri verdi:
‘Bir madenin işletmeye açılabilmesi için gereken tüm müsaadeler (ÇED, işletme ruhsatı, ilgili bakanlık müsaadeleri vb.) alındı. Ruhsat alanı içinde yer alan topraklara ait kamulaştırma kararı da çıkartıldı. Ayrıyeten yatırım teşvik dokümanı de alınmış durumda. Tüm mühendislik projeleri tamamlandı, tesis inşaatına başlandı. 2022 yılında da birinci külçe altını dökümü yapılması planlanıyor. Lakin bu altın madeni/ruhsatı satılacak. O şirket yetkilileri Gübretaş’la görüşmeye başladı.’
SORU ŞU: Akbaştepe ve Korudanlık isminde iki farklı damar var. Her iki damara ilişkin toplam 9.48 milyon ton cevher ve 3.5 milyon ons altın kaynağı tespit edildi. Bir kere daha altını çiziyorum: Türkiye’nin altın üretiminin 2.5 katı bir alan neden satılır? Buradan çıkacak altınla Türk çiftçisine takviye verilemez mi?
SON SORU: Gübretaş’la ilgili hangi şirket çalışma yapıyor?”