Hipokrat yemini tartışması: Sansür delindi

İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi mezuniyet merasimine, Hipokrat Yemini’ne uygulanan sansür damga vurdu. Öğrencilerin mesleğe başlamadan evvel okuduğu, “Hekimlik Andı” olarak bilinen Hipokrat Yemini’nin ‘hastanın cinsel yönelimi’ kısmı sansürlendi.

Yeminin “Görevimle hastam ortasına; yaş, hastalık ya da engellilik, inanç, etnik köken, cinsiyet, milliyet, politik fikir, ırk, cinsel yönelim, toplumsal pozisyon ya da öteki rastgele bir özelliğin girmesine müsaade vermeyeceğime…” diye geçen kısmı, öğrencilere “Hastalarıma yaş, cinsiyet, ırk, milliyet, din ve inanç, siyasal görüş, toplumsal sınıf üzere ayrımlar yapmaksızın dikkat edeceğime…” diye söyletildi.

Bu kısım okunduğu sırada kimi öğrenciler, çıkarılan kısımları söyledi. Akdeniz, Ankara, Dokuz Eylül üniversitelerinde yemine sadık kalındı.

“HEM BU DEVEYİ GÜDECEK HEM BU DİYARDA KALACAĞIZ”

İÜ Çapa Tıp Fakültesi’nden birincilikle mezun olan Mervenur Uçar, merasimdeki konuşmasında “Yeni Aziz Sancarlar olacağız. Şu an yurt dışında var olan imkânları ülkemize kazandıracağız. İlim yolunda var gücümüzle çalışacağız. Rasim Özdenören’in tabiriyle hem bu deveyi güdecek hem bu diyarda kalacağız. Zira deve de bizim diyar da” dedi.