Hürriyet ve Türkiye açıkladı: Seçim tarihi

Muhalefetin erken seçim davetleri sürerken AKP içinde de seçim tarihi konuşulmaya başlandı. Genel seçimlerin öne alınmasının konuşulduğu kulislerde, AKP içinde bu görüşü benimseyenlerin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a görüşlerini ilettikleri belirtildi.

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberi ve Türkiye Gazetesi’nden Yücel Kayaoğlu’nun haberlerine nazaran, AKP’de çok sayıda faktörün ele alınarak 2023 Haziran seçimlerinin tıpkı yılın mayıs ayına çekilmesi görüşü oluştu. Bu hususta şimdi kesin karar verilmezken, bu seçeneğin tartı kazandığı öne sürülüyor.

Tartışılan plana nazaran, 18 Haziran 2023 tarihindeki seçimler 5 hafta öne çekilecek. Bunun en önemli nedeninin haziran ayının başından sonuna kadar aralıklarla devam eden imtihanlar olduğu belirtiliyor. Bu imtihanların aileler ve gençler için değerli olması nedeniyle badire yaşanacağı öne sürülüyor.

Diğer bir neden olarak ise Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci çeşidi gösteriliyor. Olağan takvime nazaran 18 Haziran’da Cumhurbaşkanlığı seçimi yapılırsa ve sonuçlar nedeniyle ikinci cinse kalırsa, bu tıp iki hafta sonra 2 Temmuz pazar günü yapılacak. Temmuz ayının tatile gidilen ve taşrada da üreticinin tarlada ağır olduğu periyot olması nedeniyle tercih edilmediği belirtiliyor. Bilhassa büyük kentlerdeki seçmenin memleketlerine gideceği kıymetlendirilmesi yapılıyor. Seçimler için Ramazan Bayramı’ndan iki hafta sonra, kışın olumsuz psikolojisinin atılmış olacağı bir tarih olarak mayıs ayının tartışıldığı lisana getiriliyor.

MENDERES GÖNDERMESİ

Türkiye Gazetesi’nden Yücel Kayaoğlu’nun haberinde ise 14 Mayıs tarihinin bilhassa seçildiği belirtildi.

14 Mayıs tarihinin, eski Başbakanlardan Adnan Menderes’in liderliğinde Demokrat Parti’nin ‘Yeter! Kelam Milletindir!’ sloganı ile iktidara geldiği güne atıf yapılarak seçildiği öne sürüldü.