İbrahim Tatlıses’in büyük kaybı! Söz yazarı ve besteci Muhammed Ahmed Erbilli yaşamını yitirdi

İbrahim Tatlıses’in yıllara damga vuran müzikleri ‘Yallah Şoför’, ‘Almağa Gelin’, ‘Kızlar El Ele Verin’ üzere birçok müziğin kelam müellifi olan Türkmen sanatçı Muhammed Ahmed Erbilli 89 yaşında yaşama gözlerini yumdu. Ünlü sanatkardan gelen acı haber tüm sevenlerini ve müzik topluluğunu yasa boğdu.

Seslendirdiği müziklerle Türkiye’de çok ses getirmiş olan sanatkarlardan İbrahim Tatlıses, Mahmut Tuncer, Nuri Sesigüzel üzere isimlerle çalışmış olan kelam müellifi ve bestekar Muhammed Ahmed Erbilli’den acı haber geldi. Birçok sanatkarın seslendirdiği yapıtın sahibi olan Erbilli, İbrahim Tatlıses’in yorumladığı 12 müziğin kelam müellifi ve bestekarı.

Irak Kürt Bölgesel İdaresi (IKBY) Etnik ve Dini Oluşumlardan Sorumlu Bakanı ve Irak Türkmen Cephesi (ITC) Yürütme Şurası Üyesi Aydın Maruf, yaptığı açıklamada, uzun müddettir hasta olan Erbilli’nin tedavi gördüğü hastanede hayatını yitirdiğini açıkladı.

Muhammed Ahmed Erbilli

“VEFATI ERBİL İÇİN BÜYÜK BİR KAYIP”

Maruf, Erbilli’nin bilhassa Türkmen sanatına büyük yararı dokunduğunu kaydederek, “Erbilli, Irak’ta Türkmen sanatının en büyük ustasıdır” dedi.

Öte yandan Erbilli’nin vefatının çok büyük bir kayıp olduğunu söyleyen Maruf, Türkmen sanatkarın Erbil’de birlikte yaşamanın sembolü olduğunu da belirtti.

Muhammed Ahmed Erbilli hayatını yitirdi

TATLISES’İN SESLENDİRDİĞİ 12 MÜZİK KELAMI VE BESTESİNİN SAHİBİ

Erbilli, 2019’da yaptığı bir açıklamada, “Bütün müziklerimin kelamları ve bestesi bana ilişkin. Büyük sanatkarlar bestelerimi seslendirdi. Onlarca müziğim İstanbul, Kerkük, İran ve Azerbaycan’ın ünlü sanatkarları tarafından okundu” ifadelerini kullanmıştı.

Türkmen sanatçı, İbrahim Tatlıses’in seslendirdiği “Yallah Şoför”, “Almağa Gelin”, “Kızlar El Ele Verin”, “Yandım Televizyonun Elinden” başta olmak üzere 12 yapıtın sahibi olduğunu tabir etmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK GÖRÜNTÜ;

İbrahim Tatlıses ve oğlu Ahmet Tatlıses resmen düşman oldu!