İmamoğlu’ndan dikkat çeken Lozan mesajı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nı üç gün sürecek etkinliklerle kutlamaya başladı. Bu kapsamda düzenlenen ‘Denizcilik Şenlikleri’nin açılışını yapan İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, “Lozan ve Montrö mutabakatları olmasa özgür olmazdık. Denizler bize ilişkin olmazdı. Bu muahede sonucu yapılan süreçle birlikte denizlerimizin kayıtsız koşulsuz, limanlarımızın sahibi olduk. Ve bugün aslında yaptığımız kutlama, bu tarafta bir kutlama. Emeği geçen, hoş Cumhuriyet’imizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bütün silah arkadaşlarını rahmetle, minnetle anıyoruz” dedi.

İBB, 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nı, Kadıköy Caddebostan kıyısında üç gün sürecek ‘Denizcilik Şenlikleri’ ile kutlamaya başladı.

Şenliklerin birinci gününde, deniz üzerinde yaptığı gösteriyle izleyenlere keyifli anlar yaşatan dünya backflip rekortmeni Kahraman Aktaş, Caddebostan plajı açıklarına kurulan platforma çıkan İBB Lideri Ekrem İmamoğlu’na Türk bayrağı sundu. Bayrak zaman tesliminin akabinde şenliklerin açılışını yapan İmamoğlu, şunları söyledi.

“MONTRÖ’NÜN NASIL BİR DENİZ BARIŞI SAĞLADIĞINI KARADENİZ’DEKİ O SÜREÇTE DAİMA BİRLİKTE YAŞADIK: Kabotaj Bayramı, bizim tarihimiz açısından değerli bir gün. Ne yazık ki son süreçte, biliyorsunuz en fazla Lozan Mutabakatı’na birçok mesnetsiz, tabansız, bilgi mahrumu suçlama yapıldı. Fakat biz biliyoruz ki bu toprakları hem birçok yükten kurtarmış hem de geleceğe dair çok özel adımlar atılmış kıymetli bir mutabakattır. Dünya tarihinde yapılmış değerli mutabakatlardan birisidir. Motamot Montrö’de olduğu üzere. Ki Montrö’nün nasıl bir deniz barışı sağladığını, Karadeniz’deki o süreçte daima birlikte yaşadık.

LOZAN VE MONTRÖ OLMASA ÖZGÜR OLMAZDIK: Özellikle kapitülasyonların topraklarımıza yüklediği yük, limanların bize ilişkin olmaması, denizlerdeki kısıtlılık, hepimizin çok canını sıkan bir şey olurdu, bugün olsaydı. Aslında özgür olmazdık. Denizler bize ilişkin olmazdı. Ancak işte bu mutabakat sonucu yapılan süreçle bir arada denizlerimizin kayıtsız kuralsız, limanlarımızın sahibi olduk. Ve bugün aslında yaptığımız kutlama, bu istikamette bir kutlama. Emeği geçen, hoş Cumhuriyet’imizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bütün silah arkadaşlarını rahmetle, minnetle anıyoruz. Bütün milletimizin Kabotaj Bayramı kutlu olsun. Tarihin çok yakın vakitlerinde oluşmuş olan bu iç denizin, Marmara’nın farklı bir hassasiyetle korunması lazım. Olağan dünden bugüne, bugünden yarına bir süreçten bahsetmiyoruz. Artık en az 20 yıl, 30 yıl bir planlamayla bilhassa Marmara’ya kıyısı bulunan başta İstanbul olmak üzere bütün kentlerin tarım alanlarının, sanayi alanlarının tekrar gözden geçirilip, yani tabiri caizse makus bir kullanıma değil, tertipli bir kullanıma kavuşan bu dünya hoşu coğrafyanın artık geçen yıl yaşadığımız müsilaj sorunu üzere bu cins tehditlerle bir daha karşı karşıya kalmaması için en üst düzeyde çabayı göstermemiz koşul.

MARMARA, HALİÇ VE BOĞAZ’I KORUMAK SORUMLULUĞUMUZ: Marmara’nın yanı sıra Haliç ve İstanbul Boğazı’nın korunmasına ve temizlenmesine dönük çalışmaları itinayla yürütmeye devam ediyoruz. Alışılmış yanı sıra plajlarımız çok değerli. Plajlarımız hem artırılıyor hem düzenleniyor hem de kıyı alanlarının daha fazla kullanılması için en üst düzeyde önlemlerimizi alıyoruz. Denizlerimiz, bu manada korunduğu sürece bizlerindir. Yaşatıldığı sürece bizlerindir. Kaldı ki yaşadığımız periyotta kullandığımız bu alanların sahibi değil, aslında bir emanetçisi olduğumuzu da asla unutmamalıyız. Bu şuuru, daima birlikte edindiğimiz üzere gelecek kuşağa de bu tarafıyla aktarmamız kural. Bu coğrafyanın sahibi olmak, bu coğrafyada yaşamak ayrıcalık. Ancak bir o kadar da sorumluluk. Bu manada bizler, lokal idareler olarak ve bütün kamu kuruluşları ve natürel ki burada yaşayan milyonlarca insanımız, işte denizlerin koruyucusu, kollayıcısı, elbette ki tıpkı vakitte kullanıcısı olacak.

İSTANBUL’UN SİMGESİ VAPURLARIMIZI KORUYORUZ: Aynı vakitte, İstanbul’un simgesi olan vapurlarımızı koruyoruz, tamir ediyoruz. Hem de kendi tersanemizde. Çürümeye bırakılmış olanları hayata geçiriyoruz, başta Paşabahçe vapuru olmak üzere. Kentimizin simgelerini yeniden İstanbul Boğazı’nda bir tarihi, bir süsü, simgesi üzere kullanmaya ve insanlarımızın hizmetine sunmaya devam ediyoruz. Yeni deniz taksilerimizi tekrar Boğaz’da ve Marmara kıyılarında hizmetinize sunarak, yeniden İstanbul’un ihtimamlı bir halde, özel bir biçimde kullanıma sunulması, denizleri daha çok ulaşımda da kullanmaya dönük attığımız değerli adımlar.”

İmamoğlu ve kendisine eşlik eden Kadıköy Belediye Lideri Şerdil Dara Odabaşı ile Şişli Belediye Lideri Muammer Keskin, konuşmanın akabinde düzenlenen yağlı direk yarışını da ilgiyle izledi.

ETKİNLİKLER 3 GÜN SÜRECEK

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nda, halkın geniş iştirakiyle 35 farklı noktada 34 konser, 26 söyleşi, spor aktiviteleri, dans şovları, atölyeler ve sinema gösterimleri gerçekleştirilecek. Tüm İstanbulluların davetli olduğu etkinliklerde Kadıköy, Maltepe, Sarıyer, Beşiktaş, Bakırköy, Kartal, Büyükada, Küçükçekmece, Arnavutköy, Çatalca, Üsküdar, Tuzla, Beyoğlu, Beylikdüzü, Şile ve Beykoz, toplamda 135 aktifliğe konut sahipliği yapacak.

SAHİL KONSERLERİ

Farklı şekilde sanatkarların sahne alacağı şenliklerde, kentin farklı noktalarında 34 konser düzenlenecek. İstanbul’un yeni bir açık hava yeri Şenlik Park Kadıköy, 1 Temmuz’da Ayhan Sicimoğlu ve Latin All Stars konserine konut sahipliği yapacak. Livaneli Orkestrası, İkilem, TNK ve Rumeli Orhan Kemal’in ortalarında olduğu sanatkarlar, Haliç, Ortaköy, Sarıyer ve Bebek üzere kentin kıyı noktalarında dinleyenleri keyifli bir seyahate çıkaracak.

PLAJLAR SPORLA HAREKETLENECEK

İstanbullular, plajlarda spora ve cümbüşe doyacak. Kentin kuzeyinden güneyine kadar en sevilen plajlarında renkli aktiviteler düzenlenecek. Caddebostan, Güneş, Menekşe, Karaburun, Yeniköy, Yalıköy ve Kısırkaya plajları, yağlı direk yarışı, plaj futbolu, plaj voleybolu ve su topu yarışlarına konut sahipliği yapacak.

MALTEPE’DE SU SPORLARI FESTİVALİ

İBB iştiraki Spor İstanbul, ‘Denizcilik Şenlikleri’ kapsamında Su Sporları Şenliği düzenleyecek. Maltepe Orhangazi Kent Parkı, rekabet dolu karşılaşmalara sahne olacak. Dev aktiflikte atletler, yüzme, aquatlon, çağdaş pentatlon, su topu ve gece yüzme yarışlarında çaba edecek. Şenlik, cuma günü 10:00-19:00 ortası yapılacak su topu müsabakalarıyla başlayacak. Üç gün boyunca 4 farklı branşta gerçekleştirilecek spor etkinlikleriyle devam edecek.

SÖYLEŞİLERDE DENİZCİLİK KONUŞULACAK

‘Denizcilik Şenlikleri’nde eğlenceli aktivitelerin yanı sıra kentin denizcilik kültürü ve birikimi de söyleşi ve atölyelerde anlatılacak. Söyleşilerde spor, edebiyat, iklim değişikliği bahisleri, İstanbul’un denizle bağlantısı bağlamında ele alınacak. Atölyelerde halat üretimi, taş boyama ve ağ örme deneyimlenecek. Üç gün sürecek ‘Denizcilik Şenlikleri’ne dileyen İstanbullar fiyatsız olarak katılabilecek. Ayrıntılı programa https://kultursanat.istanbul/denizin-sehrinden-denizcilik-senlikleri/ adresinden ulaşılabilecek.

KABOTAJ BAYRAMI NEDİR

Türkiye’de 20 Nisan 1926 tarihinde kabul edilerek 1 Temmuz 1926’da yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu, “Türkiye limanları ve kıyıları ortasında yük ve yolcu taşınması ile kılavuzluk ve römorkaj hizmetleri, Türk vatandaşları ve Türk Bayrağı taşıyan gemilerce yapılır” kararını getirerek daha evvelden yabancılara açık olan bu faaliyetlerin yalnızca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarınca yapılmasına imkan sağlamıştı. Bu nedenle her yıl 1 Temmuz günü Denizcilik ve Kabotaj Bayramı olarak kutlanıyor.