Korsan Oyun İndirmemeniz İçin 5 Neden

Tıpkı sinemalar, TV dizileri, kitaplar ve öbür dijital içeriklerde olduğu üzere herkes fiyatsız oynayabilsin diye ele geçirilen oyunların da kârlı bir piyasası var. Bilgisayar ve taşınabilir aygıt tabanlı oyunlardan konsollara kadar çeşitli platformlarda korsanlığa sıkça rastlanıyor. Korsan bir oyun kopyası indirip çalıştırmanın sizi, para cezalarından ziyanlı makûs maksatlı yazılımlara kadar çeşitli risklere maruz bırakabileceği tartışılmaz. Üstelik bunlar oyuncuların karşılaştığı tehditlerden yalnızca kimileri.

Korsan oyun nedir?

Korsan oyun piyasasının büyüklüğü konusunda kâfi bilgi bulunmuyor lakin yasal piyasanın ne kadar büyük olduğu biliniyor. Yakın gelecekte taşınabilir oyun kesiminin piyasaya hakim olacağı düşünülüyor. Taşınabilir oyunlar, global toplam gelirin yarısından fazlasına (%52) ulaşarak 2021 yılında yaklaşık 180 milyar ABD doları meblağında gelir yarattı. Bu yüzden korsanlık oranlarının bu alanda görece yüksek olacağını düşünmek yanlış olmaz. En kolay tabiriyle korsan oyunlar, telif haklı içeriğin korunması için tasarlanan bir teknoloji olan dijital haklar idaresi atlanarak ele geçirilmiş oyunları söz eder. Böylelikle oyun korsanları, oyun geliştiricilerine yahut dağıtıcılarına bir ödeme yapmadan kullanıcıların oyunlara erişip oynamasına imkan tanır. Çok istek gören oyunlar satışa sunulur sunulmaz korsanı piyasaya sürülse de yayınlanacağı resmi tarihlerden evvel ele geçirilip fiyatsız dağıtılan korsan oyun örnekleri de bulunuyor.

Korsan oyunlardan uzak durmanız için 5 neden

Kötü gayeli yazılımlar

Tehdit aktörleri, kullanıcıların makus gayeli yazılımları indirmelerini sağlamak için tanınan bir oyunu ve bir kandırma metodu olarak fiyatsız içeriği kullanabilir. Bunu toplumsal medyada bildiriler paylaşma, kimlik avı e-postaları yahut dahası kendi internet siteleri ya da P2P torrentleri için arama motoru optimizasyonu yoluyla da yapabilirler. Ekseriyetle klâsik güvenlik filtrelerini atlatmak için makûs emelli yazılımlar hazırlanır yahut kullanıcılardan antivirüs programlarını tümüyle devre dışı bırakmaları istenebilir. Haddinden fazla müsaadenin çalıştırılması da sıklıkla istenir. Makûs maksatlı yazılımlar, oyuna devam edilmesi için gerekli ek belgeler olan modifikasyonlarda da zımnî olabilir.

Tehdit epey gerçek. Milyonlarca bilgisayara iki yıllık bir müddetle berbat gayeli truva atı yazılımlarının bulaştırıldığı Haziran 2021’de ortaya çıkarıldı. Çoğunlukla korsan oyunlarla yayılan kelam konusu makus maksatlı yazılımlar, ele geçirilen öteki dataların yanı sıra bir milyonun üzerinde eşsiz e-posta adresi ve 26 milyon oturum açma bilgisi çalmıştır.

Korsan oyunlarla sıkça yayılan başka berbat maksatlı yazılımlar şunlardır:

  • Kurbanın aygıtının gücünü tüketip yüksek elektrik faturalarına yol açabilen kripto madenciliği makûs emelli yazılımları
  • Finansal ve şahsî bilgileri çalmak için tasarlanan Bankacılık Truva Atları
  • Bilgisayarlardan/cihazlardan tüm ferdî bilgi çeşitlerini kaldırmak için tasarlanan tuş kaydediciler ve bilgi çalan yazılımlar
  • Bilgisayarınızı kilitleyerek sizi devre dışı bırakıp sizden bir fiyat talep edebilecek fidye yazılımları
  • Diğer ataklarda kullanmak üzere bilgisayarınızı/cihazınızı bir zombi bilgisayara dönüştürecek botnet yazılımları

Reklam yazılımları

Gelişmiş makus maksatlı yazılımlar kadar tehlikeli olmasa da reklam yazılımları, bilgisayar ve taşınabilir kullanıcılar için bir baş belası olabilir. Daima ortaya çıkan pop-up’lar ve yeni tarayıcı pencereleri, kurbanı görüntü ve statik reklamlardan oluşan bir torrent ile boğarak cihazın/bilgisayarın olağan bir biçimde kullanılması epey güç hale gelir. 2020’de müsaadesiz reklam yazılımları içerdikleri gerekçesiyle 21 oyun, Google Play mağazasından çıkarıldı.

Oyunun istendiği üzere çalışmaması

Korsan oyunlar, ilgi gören oyunlara fiyatsız bir biçimde sahip olmanın eksiksiz bir yolu üzere görünebilir. Lakin gerçek, görünenden ekseriyetle daha farklı olur. Oyun; bilgisayarınızda, konsolunuzda ya da aygıtınızda tam manasıyla çalışmayabilir. Oyun performansını önemli halde bozan yanlışlar yahut kusurlar olabilir. Oyun tamamlanmamış olabilir. Oyun geliştiricileri daima yazılım kaydı denetimleri yapıyorsa oyun bir mühlet sonra çalışmayabilir. Kimi durumlarda ise uyumluluk meseleleri yaşanabilir. Örneğin kullanıcılar, korsan yazılımları Steam kütüphanesine eklemeyi denerse bu yazılımlar Steam’de yer almayan oyunlar olarak tespit edilerek kullanıcılar platformun tüm fonksiyonlarına erişemeyebilir.

Bir oyun platformu yasağı

Meşru oyun geliştiricinin korsan yazılımları belli aygıtlara ve bilgisayarlara kadar takip edip bağlı hesapları kısmen ya da kalıcı olarak kara listeye alabilme ihtimali de bulunuyor. Bu bilhassa, hizmet sağlayıcıların geçmişte misal gayretlerle hayli proaktif olduğu Xbox üzere oyun konsolu platformlarında bir risk manasına geliyor.

Emniyet güçlerinin istemeden dikkatini çekme

Korsan oyun oynamanın yasa dışı olduğunu unutmamak epeyce değerli. Yaşadığınız bölgenin yargı yetkisine bağlı olarak korsan oyun yazılımı kullandığınız takip edilirse para yahut dahası mahpus cezalarına maruz kalabilirsiniz.

Oyun risklerinden kaçınmak için değerli ipuçları

İyi haber, bu risklerin birçoklarından uzak durmak güç değil. En kolay seçenek torrent internet sitelerinden uzak durmak ve görüntü oyunları her vakit resmi mağazalardan satın almak. Böylelikle makûs gayeli ve reklam yazılımlar, düşük oyun performansı ve olası yasal sorun riskleri azaltılmış olur. Oyun risklerinden kaçınmaya yönelik öbür kıymetli ipuçları ise şunlardır:

  • Tüm bilgisayar ve aygıtlarda saygın bir güvenlik sağlayıcısından temin edilmiş antivirüs programını hep çalıştırın. Antivirüs programını hiçbir vakit devre dışı bırakmayın.
  • Steam, Twitch ve Discord üzere kullandığınız rastgele bir oyun platformunda önerilen güvenlik ayarlarını tekrar denetim edin.
  • Hiçbir vakit istenmeyen e-postalardaki temaslara tıklamayın. Sürekli legal oyun geliştiricinin internet sitesini yahut Apple App Store ya da Google Play üzere saygın pazar yerlerini ziyaret edin.

Basın bülteninden derlendi.