LG Electronics, elektrikli otomobil dünyasına şimdi de şarj istasyonları ile giriyor

Elektrikli arabalar ile ilgili çabucak her şeyi üretme yarışı global olarak hızlanırken, Güney Koreli bir elektrikli araç pil şarj aygıtı geliştiricisi olan AppleMango, LG Electronics tarafından satın alındı. Şirket, elektrikli araç şarj istasyonu operatörü GS Energy ve bir BT sağlayıcısı GS Neotek ile ortaklaşa yapılan satın alma sürecinin LG’nin gelecekteki iş fırsatlarından yararlanmasına imkan sağlayacağını söyledi.

LG Electronics’in kıdemli lider yardımcısı Paik Ki-mun yaptığı açıklamada, “Daha etraf dostu araçlara yönelik artan talep nedeniyle KONUT şarj pazarının süratle büyümesi bekleniyor” dedi ve devam etti: “B2B bölümündeki bilgi birikimimizi ve tecrübemizi kullanarak, çeşitli müşteriler için özelleştirilmiş, entegre araç şarj tahlilleri sunacak, mevcut müşterimizin rekabet gücünü artıracak ve gelecekteki fırsatlara hazır olmamızı sağlayacağız.

Anlaşmanın akabinde LG Electronics’in yan kuruluşu olacak AppleMango’da Koreli dev %60, GS Energy %34 ve GS Neotek %6 paya sahip. Şirketler, mutabakatın mali kaidelerini açıklamadı. Mahallî basında çıkan bir habere nazaran, satın alma boyutunun 7,8 milyon dolar (10 milyar KRW) olduğu kestirim ediliyor.

Bu satın alma, LG Electronics’in elektrikli araçlar, objelerin interneti (IoT) ve B2B tahlilleri üzere büyüme alanlarına odaklanmak için ziyan eden taşınabilir işini kapatmasından yaklaşık bir yıl sonra gerçekleşti.

Teknoloji devi, özel konutlar, alışveriş merkezleri, oteller ve kamu kurumları için özelleştirilmiş MESKEN şarj tahlilleri sunmayı hedefleyen Güney Kore’deki LG Digital Park’ta bu yılın sonuna kadar bir MESKEN şarj aygıtı üretim sınırı kurmayı planlıyor. LG, AppleMango’nun şarj aygıtlarını satmaya devam edip etmeyeceğini söylemese de, satın alınan şirket, yavaş şarj aygıtlarından konut ve iş kullanımı için süratli şarj aygıtlarına kadar çok çeşitli MESKEN şarj tahlili teknolojilerini LG’ye kazandırıyor.