Mahmut Ustaosmanoğlu hayatını kaybetti

Nakşibendi Tarikatının İsmailağa Cemaat piri olan Mahmut Ustaosmanoğlu 93 yaşında hayatını kaybetti.

Bir müddet evvel ağır bakıma kaldırılan, Mahmut Ustaosmanoğlu’nun vefat haberini torunu açıkladı. Torunu Muhammed Fatih Ustaosmanoğlu toplumsal medyadan yaptığı paylaşımda, “Mahmud efendi hazretleri dedem hazreti Allah’a vasıl oldular” sözlerini kullandı.

AKP’den de birinci başsağlığı iletisi Balıkesir Milletvekili Yavuz Subaşı’dan geldi. Subaşı toplumsal medyadan “İsmailağa Cemaati başkanı Mahmut Ustaosmanoğlu’nun vefat ettiği haberini ıstırap ile öğrendim. Başımız sağ olsun makamı cennet olsun” sözlerini kullandı.

Son periyotta tarikat içerisinde Mahmut Ustaosmanoğlu’nun akabinde başa kimin geçeceği konusunda ağır bir tartışma sürüyordu. Vefat haberinin akabinde birebir tartışmaların tekrar başlaması bekleniyor.

MAHMUT USTAOSMANOĞLU KİMDİR

Mahmut Ustaosmanoğlu, 1929 yılında Trabzon’da dünyaya geldi.

Gençliğinde etraftaki köylerin hocalarından ders aldı. 16 yaşında icazet aldı. İcazetinden sonra köyünde ders vermeye başladı.

Henüz 16 yaşındayken evlendi.

1952 yılında piri Ali Haydar Efendi ile tanıştı. Askerilik dönüşünde Ali Haydar efendi tarafından İsmailağa Camii’nde imamlık yapması üzerine davet aldı. 1954 yılında İsmailağa Camii’nde imamlık vazifesine başlayan Ustaosmanoğlu, bu vazifesini 1996 yılında emekli olana kadar sürdürdü.

Mahmut Ustaosmanoğlu’nun yetiştirdiği ünlü talebeleri ortasında “Cübbeli Ahmet Hoca” olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü de vardır.