OMEN by HP Laptop 16-b1000nt İncelemesi

Bilgisayarların oyun tarafına evrimleşmesi epey ilgi cazip. Günümüz çağdaş oyunları bu hale gelene kadar çok sayıda form değiştirdi. 1958 yılına kadar bilhassa üniversitelerin araştırma laboratuvarlarında kolay oyunlar ve simülasyonlar geliştirilse de bu oyunlar hareketli grafiklere sahip değildi. 1958’e gelindiğinde fizikçi William Higinbotham Tennis for Two isimli bir görüntü oyunu geliştirdi.

Osiloskop ekranında görüntülenebilen ve kolu çekip düğmeye basmaktan ibaret olan bu kolay oyunda hareketli grafikler kullanıldığı için Tennis for Two tarihteki birinci görüntü oyunu olarak kabul ediliyor.

Daha yakın tarihe geldiğimizde 1990 ve 2000’li yıllarda oyun konsolları ve masaüstü bilgisayarlar artık oyun sanayisinde değerli bir noktaya ulaşmıştı. 2010 yılında da durum pek farklı değildi; hala oyun bilgisayarı dediğimizde aklımıza konuttaki masaüstü bilgisayarımız geliyordu. Lakin bundan 1 yıl sonra, yani 2011 yılına geldiğimizde bu fikir geri dönülemez formda değişti ve Razer, birinci gerçek oyun dizüstü bilgisayarı Razer Blade’i duyurdu.

Razer Blade, piyasaya sürüldüğü sırada ihtilal niteliği kabul edilse de elbette tam olarak kusursuz değildi. Isınma meseleleri ve bunun sonucunda olur olmadık vakitlerde kapanmalar üzere şikayetler kullanıcılar tarafından sıkça lisana getiriliyordu.

Daha sonra Alienware kendini gösterdi. Bilhassa gösterişli ve agresif tasarım sınırıyla oyuncuların ilgisini çeken Alienware‘in akabinde ise HP üzere başka teknoloji devleri bu kategoride sahne almaya başladılar.

2016 yılına geldiğimizde HP, oyunculara yönelik bilgisayar serisi olan OMEN serisini tanıttı. Üst düzey konfigürasyon öğeleri, özel dizaynlar, gelişmiş soğutma teknolojileri ve üstün ses bileşenleriyle birlikte OMEN serisi, oyuncuların bir oldukça ilgisini çekmişti.

Bu seride bugüne kadar çok sayıda model gördük. Her bir modelde üzerine koymayı başaran HP, yeni seri modellerinden 16-b1000nt ile de bu başarıyı sürdürüyor. Bugün de elimizde bir istek objesi var. OMEN by Laptop 16-1000nt bugün bizlerle.

Evet, oyun bilgisayarlarının evrimine kısaca yakından baktık. Aslında bu bahis çok daha ayrıntılandırılabilir, tahminen bir öbür kısımda bunu konuşuruz. Geldiğimiz noktada ise bu hoş laptop var. OMEN ailesinin bu yeni üyesi, OMEN by Laptop 16-1000nt ismiyle anılıyor.

Serinin genlerini sürdüren bir model olurken, oyuncuların isteklerini ziyadesiyle yerine getirebilecek kapasitede. Laptop’ta kıymetli teknolojiler kullanılmış. Bu laptop, Intel’in bu yıl piyasaya sürdüğü 12’inci kuşak Core i7-12700H işlemcisinden güç alıyor. 14 fizikî çekirdek içeren bu işlemci, içerdiği 6 performans odaklı, 8 verimlilik odaklı fizikî çekirdeğine ek olarak, 20 iş parçacığı içeriyor. İşlemcinin performans çekirdekleri 2.3 GHz taban, 4.70 GHZ tavan frekansına erişebilirken, verimlilik çekirdekleri ise 1.7 GHz taban, 3.5 GHz tavan frekanslarında geziniyor. Böylelikle üst gömlek performans ve pil ömrünü daha verimli kullanmak için senaryolar elinizin altında.

Elbette böylesi güçlü bir işlemciye âlâ bir eküri gerekiyor. Elimizdeki modelde NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti kullanılmış. Ayrılmış 8 GB GDDR6 belleklerinden güç sağlıyor. NVIDIA Ampere mimarisi tarafından desteklenen ve NVIDIA Max-Q teknolojisini barındıran bu ekran kartı ile günümüz oyunlarını yüksek performansta oynamak pek mümkün.

RAM ve depolama kapasitesi ise tıpkı ekran kartı seçimi üzere modelden modele nazaran değişiyor. Elimizdeki bu modelde 4800MHz frekanslı 32 GB RAM yer alırken, bu RAM’lere 16 GB’tan çift kanal olarak yer verilmiş. Bilhassa laptop satın alırken, performans düşüşlerini önlemek ismine çift kanal bellek tercih etmenizi öneririz. Bunun karşılığını oyunlarda fps olarak göreceksiniz.

Laptop’ın depolama alanı da 1 TB kapasitesinde TLC M.2 SSD’den oluşuyor. Bu ortada buna ek olarak 12 ay boyunca 25 GB Dropbox depolama alanı da bu laptop’ın armağanı oluyor.

Evet, işlemci, ekran kartı, RAM ve disk kapasitesi ile her şey yerli yerinde. Pekala, sıcaklık kıymetleri ne durumda?

Bu tip laptop’larda üst düzey konfigürasyon öğelerini alıp bir kutuya yerleştirmek, bilhassa yeterli bir soğutma sistemine yer verilmediyse yüksek performans almanız için kâfi olmayacak. Çünkü Razer Blade’de de olduğu üzere, ısı sonucunda sık sık kapanmalar yaşanabilir. Lakin HP, bunun önüne geçmek için düzgün bir soğutma sistemini bu aygıtın kapağı altına ek etmeyi unutmamış ve ortaya OMEN Tempest Soğutma teknolojisi çıkmış.

Aslında OMEN Tempest Soğutma teknolojisinin kullanıldığı birinci OMEN laptop bu değil. Seride daha evvel farklı modellerde de kullanıldığını gördük. Laptop’ın altına baktığınızda, ızgaraların altında 2 büyük fanın yer aldığını göreceksiniz. Buna ek olarak laptop’ın art ve sağ tarafında da 3 adet çıkış bulunuyor. Böylelikle ısının süratli bir biçimde dışarı atılması sağlanıyor. Ayrıyeten soğutma sistemi üzerinde daha fazla kelam sahibisiniz. Soğutma sistemi ve laptop’ın performansına ait ipleri elinize almak için OMEN Gaming Hub yazılımına girmeniz gerekiyor. Buradan Performans Control kısmına geldiğinizde, istikrarlı ve performans adımlarından birini seçebileceğiniz üzere, ayrıyeten fanların ne süratte çalışmasını istediğinizi de belirtebiliyorsunuz. CPU ısısına nazaran ayarlayabilir, ya da direkt olarak fanlara ayrıyeten müdahale edebilirsiniz. Fanları maksimumda 5500 rpm’e kadar bu fanları döndürebiliyorsunuz.

OMEN Gaming Hub, hakikaten tesirli bir araç olmuş. Buradan sistem kıymetlerini bir ortada görebiliyor, Optimizer adımından Boost modunu açabiliyorsunuz. Ayrıyeten ağ kontağınızı hızlandırma ve klavye ışıklandırmasına ait ayarları da yeniden buradan yapabilirsiniz.

İşin teknik tarafında daha pek çok ayrıntı var. Mesela bu laptop’ta bulunan irtibat teknolojileri göz alıcı. Intel Wi-Fi 6E AX211 2×2 MU-MIMO dayanaklı çip sayesinde Wi-Fi 6E desteği sunuluyor. Böylelikle kablosuz internet teması konusunda rastgele bir sorun yok. Şayet konutunuzdaki modem de bu tıp yeni ağ irtibatlarını destekliyorsa, kablosuz ağ trafiğinde önünüz açık olacak. Kablolu bağlanmak istiyorsanız da Gigabit Ethernet portu laptop’ın sol kenarında yer alıyor.

Bağlantı noktalarında varlıklı seçenekler var. USB4 takviyeli Type-C ile Thunderbolt 4 konektörüyle 40 Gpbs bilgi transfer suratı sağlanabiliyor. Ayrıyeten tam boyutlu SuperSpeed USB’ler de laptop’ın etrafına dağıtılmış durumda. HDMI 2.1 portu mevcut, buna ek olarak küçük DisplayPort da tekrar kullanıma hazır. Kulaklık ve SD kart girişleri de sol tarafta bulunuyor.

Laptop’ta işin sunum tarafı da tatmin edecek cinsten. Siyah renkli kasa dizaynında sırt kısımda kullanılan OMEN logosu laptop’ı rakiplerinden ayırıyor. 3 taraftan ince çerçeveli ekranı, altında yer alan ışıklandırmalı klavyesi ve onun da altında bulunan geniş touchpad’iyle pek göze beğenilen gelen bir tasarımı var. Klavyede istikamet tuşlarının ayrılmış olması sevindirici. OMEN Gaming Hub ve hesap makinesine süratli erişim tuşları da üstte yer alıyor.

Sunum tarafında elbette ekran için başka parantez açmak lazım. 165Hz tazeleme suratına sahip olan bu ekran böylelikle yüksek fps bedellerine ulaştığınız oyunlarda ekran kartı ile senkronize manzara üretebiliyor ve bu sayede akıcı bir oyun tecrübesi elde edebiliyorsunuz. Kullanılan IPS ekranın büyüklüğü 16.1 inç olurken, 3ms reaksiyon mühleti, 300 nit parlaklık ve 2560×1440 piksel çözünürlüğe sahip. sRGB renk gamutunun yüzde 100’ünü kapsayan ekranda mavi ışığı azaltmak için sertifika da unutulmamış. Ekran Eyesafe sertifikalı. Böylelikle ziyanlı mavi ışık gereklilikleri karşılanıyor. Yani ekran başında uzun oyun müddetleri ya da çalışma seanslarında göz yorgunluğunun azaltılması amaçlanmış.

Son olarak ses teknolojisinden de bahsedelim ve artık yavaş yavaş kapatalım. Laptop’ta kullanılan hoparlörler için Bang & Olufsen ile iş birliğine gidilmiş. Bu DTS:X Ultra teknolojisi ile desteklenirken, bu sayede laptop’ta güçlü ses sağlanıyor. Nitekim de hoparlörlerin ahengi pek başarılı. Bilhassa sinema izlerken ve müzik dinlerken standart bir laptop’tan çok daha fazlasını bekleyebilirsiniz.Ses çıkışı yüksek ve istikrarlı. Oyunlarda da bundan faydalanacaksınız, fakat performans gerektiren oyunlarda fan sesi de yükseleceği için yeniden de bir oyuncu kulaklığı düzgün seçim olacaktır ki bu oyun laptop’ları için bir gerçek.

Sonuç

Evet, oyunculara yönelik dizüstü bilgisayarlarda geldiğimiz nokta performans manasında bir oldukça tatmin edici. OMEN by Laptop 16-1000nt modeli de bunun yeterli örneklerinden biri oluyor. Genel performansıyla ziyadesiyle beğendiğimiz modelin farklı konfigürasyon seçenekleri de olacaktır ve fiyatlar da buna ait değişiklik gösterecektir. Başta söylediğimiz istek objesi kısmı buna istinaden. Çünkü şu an bu eser piyasada yok. Çok taze, çok yeni bir model. Şu an şirketin küresel sitesinde sevkiyatların aralık ayında başlayacağı bilgisi yer alıyor. Geldiğinde fiyatı ne kadar olacak daima birlikte göreceğiz, lakin uygun bir fiyat beklememek gerekiyor pek alışılmış.

CHIP Notu: %91

+ Varlıklı teknik kadro
+ Yüksek performans
+ Âlâ soğutma sistemi
+ Yazılım desteği
+ Ses performansı
+ Ekran
– Yüksek fiyatı (muhtemelen)

Teknik Detaylar

İşletim Sistemi Windows 11 Home
İşlemci Intel Core i7-12700H
Çekirdek 14
Ekran 16.1 inç (2560×1440)
Bellek 32 GB
SSD 1 TB PCIe NVMe TLC M.2 SSD
Ekran Kartı NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti 8 GB GDDR6
Ses Bang & Olufsen (2 adet)
Bağlantılar USB4 Type-C (ThunderBolt 4), SuperSpeed USB Type-A (3 adet), HDMI 2.1, küçük DP, Ethernet,kulaklık, SD kart okuyucu
Boyutlar 36.92 x 24.8 x 2.3 cm
Ağırlık 2.3 kg.