Otomatik ofsayt sistemi geliyor

FIFA, Katar’da düzenlenecek olan 2022 Dünya Kupası’nda yarı otomatik ofsayt teknolojisinin kullanılacağını duyurdu. Hakemlerin yarı otomatik ofsayt teknolojisiyle birlikte, daha süratli, daha hakikat ve daha isabetli kararlar alabilmesi düşünülüyor.

FIFA’nın resmi sitesinden yaptığı açıklamaya nazaran yeni teknolojiyle birlikte topu izlemek için stadyumun çatısının altına 12 özel izleme kamerası yerleştirilecek. Bu sistemle birlikte futbolcular saniyede 50 defa tespit edilerek alandaki tam pozisyonları hesaplanacak. Futbolculardan alınacak datalar ve topun hareketlerinin dataları de sisteme aktarılarak hakemlere iletilecek.

Görevliler ve alandaki hakem tarafından verilen kararla ilgili konumsal noktalar, oyuncuların beden konumlarını ayrıntılandıran bir 3D animasyona dönüştürülecek. Bu 3D animasyon, stadyumdaki ekranlarda gösterilerek tüm seyircilere net bir halde aktarılacak.

VAR’I GELİŞTİRECEK TEKNOLOJİ

Aynı vakitte yarı otomatik ofsayt teknolojisi, FIFA 2021 Arap Kupası ve FIFA 2021 Kulüpler Dünya Kupası’nda da test edilmişti.

Konuyla ilgili FIFA Lideri Gianni Infantino Katar’da kullanılmaya başlanacak sistemin VAR sisteminin gelişimi için kıymetli olduğunu tabir etti.

FIFA Hakem Komitesi lideri ve ünlü İtalyan hakem Pierluigi Collina ise yarı otomatik ofsayt teknolojisi ile ilgili şunları söyledi:

“VAR, futbola çok olumlu bir tesir yaptı ve çok sayıda kusurun önüne geçti. Yarı otomatik ofsayt sisteminin de bunu daha ileriye taşıyacağını inanıyoruz”