Prensin selamına askerden cılız yanıt… Odatv görüntüleri inceledi

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman resmi ziyaret kapsamında Ankara’ya geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ı resmi merasimle karşıladı.

Başbaşa görüşmeye geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın Beştepe’deki toplantısı yaklaşık 2 saat sürdü.

Görüşmenin akabinde ortak bildiri yayımlandı.

Fakat görüşmelerden çok karşılama merasiminde Selman’ın verdiği selam dikkat çekti.

Protokol gereği Türkçe “Merhaba asker” demesi beklenen Prens Selman, merasim alayını “Selamün Aleyküm” diye karşılayınca askerlerden daha evvelki merasimlerde görülmemiş biçimde cılız bir karşılık geldi.

Her ne kadar tek kaynak çıkışlı manzaralar olsa da seste bir sorun olup olmadığına dair hem Türk hem de Arap ajanslarının geçtiği imgelerde de askerin selamının tıpkı olduğu görüldü.

Sosyal medyada bu durumun verilen selama karşılık askerin yansısı olduğu sav edildi. Bir öteki tez da askerin yalnızca “Merhaba asker” selamına karşılık verecek biçimde buyruk ve eğitim alması nedeniyle net bir karşılığın verilmediği istikametinde oldu.

Öyle ki kış aylarında resmi ziyaretle Türkiye’ye gelen Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Kitaroviç’in “Merhaba asker” dediğinde çekilen manzaralara bakıldığında askerin verdiği cevap ortadaki farkı ortaya koydu.