Qualcomm’un güçlü Nuvia çipleri, Windows’lu bilgisayarlarda Apple’ın M1’ine meydan okumak için geliyor

Qualcomm’un son gelir duyurusunda, güçlü Nuvia çiplerinin 2023’ün sonlarına hakikat sunulacağı bildirildi. Pekala bu ne manaya geliyor?

Yanıt kolay: Nihayet Apple’ın ARM tabanlı M1 çipleri ile çalışan son Mac’leri ve MacBook’larına önemli halde rakip olabilecek ve ARM yongaları tarafından desteklenen Windows 11 dizüstü bilgisayarları görebilme ihtimalimizin artık çok yüksek olması…

ARM çipleri, çoklukla dizüstü ve şahsî bilgisayarlarda bulunan Intel ve AMD işlemcilerinden farklı olarak, akıllı telefonlar ve tabletler üzere taşınabilir aygıtlarda daha yaygın olarak kullanılırken, bir akıllı telefondan bekleyeceğiniz uzun pil ömrü ve neredeyse anında uyanma müddetleri üzere avantajları sayesinde dizüstü bilgisayarlarda da giderek daha fazla kullanılmaya başlıyor. Fakat, Apple’ın M1 dayanaklı MacBook’larının bilakis, ARM tabanlı Windows dizüstü bilgisayarlar bilhassa fiyatları ve zayıf performansları sebebiyle bugüne kadar dikkat çekmeyi başaramadı.

Şirketin lideri ve CEO’su Christian Amon, bu yeni çipin performans düzeyini hedeflediğini söylüyor. Qualcomm’un Apple’ın daha güçlü M1 Pro ve M1 Max sürümlerini maksada aldığını düşündüren bu açıklama, Nuvia çipleri hakkındaki beklentiyi de yükseltiyor.

ARM tabanlı Windows 11 dizüstü bilgisayarların artık MacBook Air (M1, 2020) ve MacBook Pro 14 inç (2021) ile rakip olabileceği fikri katiyetle heyecan verici. Lakin bunun için bir müddet daha beklememiz gerekiyor. 2023’ün sonları çok uzak olmasa da uzun bir vakit aralığı kelam konusu ve bu müddet, Apple’a farkı daha da açması için avantaj sağlayabilir. Ayrıyeten Apple’ın bu yıl (belki de Haziran ayındaki WWDC 2022’de) yeni M2 çiplerini tanıtabileceğine dair söylentiler de bulunuyor. Öbür bir deyişle Nuvia çiplerinin yalnızca üst düzey M1’ler ile değil, yeni jenerasyon M2 çipleriyle de rekabet etmesi gerekecek.