Reklamlı Netflix aboneliğinin tarihi, hayal kırıklığı yaratan bir haberle birlikte açıklandı

Netflix, reklam takviyeli ucuz abonelik seçeneğinin ne vakit başlayacağını açıkladı: “2023’ün başlarında…” Dahası, artık bu yeni seçeneğin gerçekte nasıl olacağı hakkında daha detaylı bir fikre de sahip olmaya başlıyoruz.

Şirketin ikinci çeyrek gelir duyurusunun bir modülü olarak konuşan Netflix eş CEO’su Ted Sarandos, akış hizmetinin yaklaşmakta olan reklam takviyeli abonelik seçeneğinin şu anda Netflix’in standart sürümünde mevcut olan her sineması ve TV gösterisini içermeyeceğini söyledi. Sarandos, “Bugün, insanların Netflix’te izlediklerinin büyük çoğunluğunu bugün reklam takviyeli düzeye dahil edebiliriz. Stüdyolarla görüşme halinde olduğumuz ve bu seçeneğe dahil edilmeyecek birtakım şeyler var, fakat eseri bugün piyasaya sürsek bile, üyeler tekrar mükemmel bir tecrübeye sahip olacaklar. Birtakım ek içerikleri kaldıracağız, lakin mutlaka çok fazlasını değil değil” dedi.

Sarandos’un doğrulamasının, yayıncının yayından sonraki birinci birkaç ay için mi yoksa süresiz olarak reklam takviyeli düzeye atıfta bulunup bulunmadığı tam olarak muhakkak değil, lakin yeni abonelik paketini seçmeye karar veren Netflix müşterilerinin ödeme yapanlarla en azından başlangıçta tam olarak birebir seviyede içeriğe sahip olmayacakları hayli net.

Netflix CFO’su Spencer Neumann ise birebir görüşmede, “Ted’in dediği üzere, rastgele bir ek içerik müsaadesi hakkı olmadan bugün başlatabiliriz” dedi ve ekledi: “Umarım bunu tamamlayabiliriz, fakat yaptığımız işte disiplinli olacağız.

Stranger Things ve Bridgerton üzere Netflix üretimi yepyenilerin mutlaka yayıncının reklam takviyeli katmanına dahil edileceğini biliyoruz ve Wall Street Journal’ın söylediğine nazaran şirket, You, Russian Doll, The Crown ve Cobra Kai dahil olmak üzere lisanslı eserlerin reklam dayanaklı sürümlerini yayınlama hakları için Universal, Warner Bros. ve Sony Pictures Television ile görüşmelerini sürdürüyor.

Büyük olasılıkla, Netflix bu hakları yeni düzeyin başlatılmasından evvel garanti altına alacaktır. Daha evvel belirtildiği üzere, Sarandos, stüdyolarla görüşmelerin devam ettiğini söylüyor. Lakin hangi tıp içeriklerin dahil edilmeyeceği sorusu varlığını sürdürüyor.

WSJ’nin söylediğine nazaran üstte bahsedilen görüşmelerin konusu Breaking Bad ve NCIS üzere daha eski (ama yeniden de popüler) dizileri de içeriyor.

Netflix’in her bölgedeki sürümü farklı bir kütüphaneye sahip olduğundan ötürü, bu erken etapta erişim verilmeyecek içeriklerin neler olabileceğini söylemek pek mümkün değil, lakin reklam dayanaklı aboneliğin gelecek yılın başlarında piyasaya sürüleceği düşünülürse, yakında çok daha fazla bilgi verileceği iddia edilebilir.