RTÜK resti çekti! “Çocuklar ve aile kırmızı çizgimizdir”

Türkiye’de 14 Haziran’da yayın hayatına başlayarak çok ses getiren Disney Plus’ın siyasetlerine taraf veren Karen Burke, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada kan donduran kelamlara yer vermişti. Burke’nin “Karakterlerin yüzde 50’sinin LGBT olmasını sağlayacağız” açıklaması üzerine RTÜK’ten sert ihtar geldi.

Geçtiğimiz hafta yayın hayatına başlayarak abone sayısında rekora ulaşan Disney Plus’ın yayın siyasetleri gündem oldu. Türkiye’de birçok yerli imali hayata geçiren platformun yayın siyasetlerinden sorumlu Karey Burke, açıklamasında kullandığı tabirler skandal oluşturdu. Bu tabirler üzerine RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, dişini gösterdi.

Yıllardır aile bedellerini hiçe sayan batı merkezli LGBT lobisi, Netflix’ten sonra artık de Disney Plus ile çocuklara ve ailelere el uzatmaya başladı.

Karey Burke

“KARAKTERLERİN YÜZDE 50’Sİ LGBT OLACAK”

Burke, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada şu sözleri kullanmıştı:

“LGBT bireylerin yaşadıkları hakkında çok sayıda panele, konuşmaya şahit oldum. Bunları yıllardır duyuyoruz. Ekranlarda varolmak ve bizden kendileriyle tıpkı doğrultuda içerik üretmemizi istiyorlar. Artık ele aldığımız öykülerimizde pek çok LGBT içerik var. Yalnızca gay’leri kapsayanlar da dahil olmak üzere bunların sayısını artıracağız. Karakterlerin yüzde 50’sinin LGBT olmasını sağlayacağız.”

“ÇOCUKLAR VE AİLE KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR”

Platformun içeriklerinde çocukların gaye haline getirilmesi toplumsal medyada yansıları çığ üzere büyüttü. Bu sapkınlığa RTÜK sessiz kalmadı.

RTÜK Lideri Ebubekir Şahin

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin konu üzerine Twitter hesabından, “Çocuklar ve aile kırmızı çizgimizdir. Yavrularımızı korumak için bize verilmiş yetki ve misyonlar çerçevesinde gerekli düzenleme ve denetlemeleri titizlikle yapmaya devam edeceğiz. Gerek yerli gerek yabancı yayıncılarımızı da bu hususta daha hassas olmaya davet ediyoruz” tabirleriyle ikazda bulundu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK GÖRÜNTÜ;

Behzat Ç. ekranlarda fırtına estirecek! Birinci tanıtımı yayınlandı