Savcıdan alkışlanacak sözler: Kadın cinayetinde indirim olmaz

Muğla’da üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’in katiline ‘haksız tahrik’ indirimi verilmesi sonrası karara reaksiyon yağdı. Gültekin’in öldürülmesiyle ilgili davada sanık Cemal Metin Avcı, ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezasına çarptırıldı. Sanığın cezası, uygulanan haksız tahrik indirimiyle 23 yıla indirildi.

Sabah’ın haberine nazaran, karar kamuoyunda reaksiyon çekerken, bir savcılık iddianamesinde çarpıcı sözler kullanıldı. İstanbul Pendik’te tartıştığı kız arkadaşı Nermin Celep’i “Bana hakaret etti. Gözüme perde indi” diyerek öldüren ve haksız tahrik indiriminden yararlanmak isteyen sanığa yargı “Dur” dedi.

27 Ocak’ta bıçakla cinayet işleyen katil zanlısı Ramazan Su (39) hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede Ramazan Su’nun, “Tasarlayarak taammüden öldürme” cürmünden ağırlaştırılmış müebbet mahpusunu istedi.

KATİL SİNYALİ VERMİŞ

Hazırlanan iddianamede Su’nun cinayetten evvel arkadaşlarına, “Bugün yarın duyarsınız, Nermin’i de kendimi de öldüreceğim, kıskanıyorum onu diğerine yâr etmem” dediği, olaydan bir gün evvel de “Halletmem gereken bir iş var” diyerek işe gitmediği belirlendi.

Dahası bu durumu bahtsız bayanın da hissettiği ve onun da arkadaşlarına, “Ramazan çok bunaltıyor, tehditle tutuyor beni” dediği gözler önüne serildi. Savcılık, “Kararlı ve ısrarla bir plan dahilinde hakaret ederek tasarlayarak taammüden öldürme kabahatini işledi” diyerek, cani adamın öldürme kararını verdiğinin altını çizdi. Savcılığın bir değerli tespiti de sanığın tabirinde haksız tahrikten faydalanmak için kullandığı cümleler oldu. Şahit taksicinin bu durumu doğrulamadığını kaydeden savcılık, “haksız tahrik kararlarından faydalanmaya yönelik beyanına prestij edilmemesi gerekir” dedi.