Savcının itirazında gerekçeler ortaya çıktı

Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı, Pınar Gültekin’in katili Cemal Metin Avcı’ya verilen haksız tahrik indirimine ve kardeşi Mertcan Avcı’nın beraatine itiraz etmişti. Başsavcı Vekili Ali Cenk Düzgün’ün itiraz münasebetleri ortaya çıktı.

Türkiye’yi dehşete düşüren Pınar Gültekin cinayetinde, mahkemenin verdiği karar istinafa taşınmıştı. Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yaptığı itirazın ayrıntıları da belirli oldu. Başsavcı Vekili Ali Cenk Düzgün, Bölge Adliye Mahkemesi’ne gönderdiği gerekçeli itiraz müracaatında, Mahkeme kararına neden itiraz ettiğini şu ayrıntılarla anlattı:

EZİYET ÇEKTİREREK

Adli Tıp Kurumu’nun raporu, Pınar Gültekin yakıldığında hayatta olduğunu gösteriyordu. Cemal Metin Avcı’nın Pınar Gültekin’i yakarak öldürdüğü tespit edilmiş olmasına karşın ceza ‘canavarca hisle yahut eziyet çektirerek taammüden öldürme’ kabahatinden verilmedi.

ŞANTAJ ŞİKAYETİ YOK

Cemal Metin Avcı’nın Pınar Gültekin’in banka hesabına 8 Ocak 2019 ile 2 Temmuz 2020 tarihleri ortasında 54 kere para yatırdığı tespit edildi. HTS kayıtlarına nazaran 3 Ocak 2019 günü ortalarında daima ve ağır sayılabilecek bir bağlantı oldu. Cemal Metin Avcı, Pınar’ın ortalarındaki bağlantıyı eşine ve etrafına anlatacağını söyleyerek tehditle para istediğini, uygunsuz manzaralarını çekerek kendisine şantaj yaptığını sav etti. Lakin Cemal Metin Avcı’nın, Pınar Gültekin’in tehdit ve şantajlarıyla ilgili isimli mercilere yaptığı rastgele bir başvurusu bulunmadığı ortaya çıktı.

ÇELİŞKİLİ SAVUNMA YAPTI

Hürriyet’ten Eyüp Özgür’ün haberine nazaran haksız tahrikten faydalanmak isteyen Cemal Metin Avcı daima değişen ve çelişen savunmalar yaptı. Mahkemenin Pınar’ın yaptığını kabul ettiği tehdit ve şantaj aksiyonları ile Cemal Metin Avcı’nın öldürme aksiyonu ortasında açık bir oransızlık bulunuyor.

KARDEŞİ BİLMİYOR OLAMAZ

Cemal Metin Avcı bağ konutuna götürdüğü Pınar Gültekin’i darp ederek etkisiz hale getirdikten sonra bir demir varilin içerisine koyup, akaryakıt istasyonundan aldığı akaryakıtla yaktı. Daha sonra kardeşi Mertcan Avcı’yı saat 19.00 sıralarında olay yerine çağırdı. Mertcan Avcı olay yerine geldiğinde varildeki yangın devam ediyordu. Mertcan Avcı kendi beyanına nazaran 1-1.5 saat olay yerinde tek başına kaldı. Yangını sonlandıracak, Cemal Metin Avcı’yı engelleyecek hiçbir aksiyonda bulunmadı.

SUÇA İŞTİRAK ETTİ

İfadesinde varilde ne yakıldığını görmediğini ve bununla ilgilenmediğini anlatan Mertcan Avcı’nın, “Ağabeyim varilde bozulmuş kokoreçleri yaktığını söyledi. Bunu hiç sorgulamadım” kelamlarına prestij edildi ve beraat kararı verildi. Meğer ki Mertcan Avcı’nın, ağabeyi Cemal Metin Avcı’nın canavarca hisle ve eziyet çektirerek taammüden öldürme kabahatine iştirak ettiği tespit edilmişti.