‘Sınavkolik’ Adem’in gözü Guinness de

Samsun Bafra’da yaşayan 59 yaşındaki Adem Topçuoğlu, birinci üniversite imtihanına 1980 yılında, liseyi bitirdikten sonra girdi. Toğçuoğlu imtihanda istediği puanı alamadı.

Hürriyet’ten Beyazıt Şenbük’ün haberine nazaran, üst üste iki yıl daha girdiği imtihanda başarılı olamayınca askere gitti. 17 yaşından itibaren her yıl girmeyi alışkanlık edindiği imtihana, yalnızca vatani misyonunu yaparken giremedi. Terhis olunca garsonluk ve sınıf öğretmenliği yapan Topçuoğlu, her imtihanda deneyimini ve puanlarını arttırmaya başladı.

3 sefer ön lisans, bir sefer lisans kısmı kazanıp, mezun oldu. Topçuoğlu geçen hafta yapılan YKS ile de 41’inci sefer imtihan heyecanını yaşadı. Üniversite kazanmaktan çok imtihana girmeyi seven Topçuoğlu, “Gençlere baktığımda çabucak hemen hepsi üniversite imtihanında başarısız olmayı dünyanın sonu üzere görüyorlar. Onlara bu imtihanın tek ve son imtihan olmadığını göstermek için her sene giriyorum. Onlara, ‘Bir olmazsa iki olur, iki olmazsa üç olur. Bakın ben 41 kez girdim’ diyorum. Hayatım boyunca bir sürü işte çalıştım, bunu yaparken 5 üniversite okudum” dedi.

ÖSYM’NİN HAFIZASIYIM

Adem Topçuoğlu farklı farklı sistemlerle imtihana girdiğini söylerken üniversite imtihanları tarihinin hafızası üzereyim diye konuştu. Topçuoğlu, KPSS’ye ve yabancı lisan imtihanlarına da birçok kere girdiğini söylerken onlarda çok istediği üzere sonuçlar alamadığını ekledi.

Adem Topçuoğlu, 1980 yılında başladığı imtihan maratonunda 3 sefer 2 yıllık bir kere de 4 yıllık üniversite bitirdi.

En sağdaki Adem Topçuoğlu (1980)

42’NCİ İMTİHAN KONYA’DA

Seneye 42’nci imtihana gireceğini söyleyen Topçuoğlu, “Konya’nın plakası 42 olduğu için Konyalılar imtihana orada girmemi istiyor. Ben de onları kırmayıp gideceğim. Bundan sonraki imtihanlar için de plakalara nazaran vilayet il dolaşacağım. Ayrıyeten Guinness rekorlar kitabında da gözüm var.” diye devam etti.