Türk Ocakları’nda Kılıçdaroğlu cezası

Türk Ocakları’nın kuruluşunun 110. yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) işbirliğiyle “Günümüz İslam Dünyasında Sorunlar ve Tahlil Yolları 2” başlıklı sempozyum düzenlendi. Fatih Ali Buyruk Kültür Merkezi’nde dün başlayan ve üç gün sürecek sempozyumun açılışına CHP Genel Lideri Kılıçdaroğlu, İBB Lideri Ekrem İmamoğlu ile CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu da katıldı.

GECE İKİ BAŞKA AÇIKLAMA YAPILDI

Öğlen saatlerinde sempozyum açılışı ile ilgili Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu’nun konuşmaları basına yansıdı. Türk Ocakları Genel Merkezi ise dün gece iki saat orta ile iki farklı açıklama yaptı. Gece yarısı yapılan son açıklamada İstanbul Şubesi İdare Kurulu’nun kelam konusu sempozyumun bitmesinin akabinde vazifeden alınacağı açıklandı. Türk Ocakları’nın toplumsal medya hesabından yapılan açıklamada; “Türk Ocakları İstanbul Şubesi İdare Şurası 30 Haziran 2022 tarihinden geçerli olmak üzere vazifeden alınmıştır. Türk Ocakları Genel Merkez İdare Kurulu” denildi.

Türk Ocakları Genel Merkezi’nden gece 22.07’de yapılan birinci açıklamada şu sözler yer aldı:

“PARTİ SİYASETİNİN DIŞINDA OLMAYA AZAMİ ÖZEN”

“Türk Ocakları Genel Merkezi ve Şubeleri olarak Türk milletine hizmet gayesiyle faaliyet yapıyoruz. Kurucularımızın temel unsurlarından biri olan ‘parti siyasetinin dışında olmaya azami özen’i göstermekteyiz. Genel Merkez ve Şubeler olarak faaliyetlerimizde doğal olarak devletimizin ilgili kurumları ve mahallî yönetimlerden takviye taleplerimiz olmaktadır. Bu bağlamda ölçütümüz, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ayrılamaz bütünlüğü konusundaki haldir. Belediyeler tarafından tahsis edilen birtakım şube binalarımızın açılışlarına, ilgili belediye liderinin mensup olduğu siyasi parti dâhil, farklı partilerden milletvekilleri ve il/ilçe yöneticileri, toplantılarımıza birlikte katılmaktadır. Ocak’ın bu kapsayıcı, kucaklayıcı ve parti siyasetine aralı tavrı açık ve katidir.

27 Haziran 2022 tarihinde, İstanbul Şubemizin İstanbul Büyükşehir Belediyesinin takviyesiyle düzenlediği bir sempozyum, Türk Ocaklarının partiler üstü pozisyonunu katiyen etkileyemez. Türk Ocakları Genel Merkezi, bu bahisteki samimi, hasbi ve odunsuz tavrına halel getirilmesine müsaade vermeyecektir. Devlete ‘seri katil’ diyenlerin Türk Ocakları toplantılarda uzunluk göstermesi kabul edilemez.

Bir yıl içinde yapılacak olan seçimlerin giderek artan sıcak atmosferinde, Ocak şubelerimizin bu hususlara her zamankinden daha fazla itina göstermesi zaruridir. Türk Ocakları Genel Merkezi olarak şube lider ve yöneticilerimizden, bu süreçte yanlış anlamalara yol açabilecek yahut yeterli niyetli olmayan kişi ve çevrelerin çarpıtmalarına taban oluşturacak telaffuz ve aksiyonlardan kaçınmalarını bir sefer daha ihtar ediyoruz. Siyaset, millete hizmet açısından son derecede değerli bir alandır. Önümüzdeki seçimlerde aday olmayı düşünen Ocak yöneticileri, siyasi faaliyetlere girişmeden evvel idare ve kontrol heyetlerinden istifa edeceklerdir; etmeyenler Genel Merkez tarafından misyondan alınacaktır.”

KILIÇDAROĞLU NE DEMİŞTİ?

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Türk Ocakları’nda düzenlenen İslam Dünyası Sorunları ve Tahlil Yolları Sempozyumu’na katılmış ve şu açıklamayı yapmıştı:

“İslam hangi münasebet ile olursa olsun adaletsizliğe, eşitsizliğe müsaade vermez. İslam hangi münasebet ile olursa olsun kayırmacılığa, denetimsizliğe, otoriterliğe müsaade vermez. İslam’ın temel bedellerini savunuyormuş üzere görünerek zenginliği, kayırmacılığı, özgürlüğü, denetimsizliği kendisine bahşeden; gerçek bağlamından kopartılarak sunulan, sabır ve şükür tavsiyeleriyle de milyonlara yoksulluğu, dışlanmayı, baskıyı reva gören anlayışlara karşı ödünsüz bir biçimde adaleti savunmalıyız. Günümüz İslam dünyasının temel sorunlarını kaynağı adaletsizliktir. Dolasıyla günümüz İslam dünyasının temel sorunlarının tek tahlili de adalettir.” (ANKA)