Türkiye Odatv’den öğrenmişti: “Türk Planı” onaylandı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, 8 Haziran’da Ankara’da bir ortaya geldi.

Çavuşoğlu ve Lavrov, tahıl krizinin tahlili için tasarlanan planda mutabık kaldı.

Türkiye, o görüşmeden sonra “kırmızı çizgi diplomasisi” başlattı.

Türk donanmasının, Ukrayna’nın döşediği deniz mayınlarını temizlemesini ve daha sonra Türk ve Rus savaş gemilerinin tahıl yüklü gemileri İstanbul’a getirmesini öngören planı Türkiye birinci defa Odatv’den öğrendi.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER NEZARETİNDE TOPLANTI YAPILACAK

Milli Savunma Bakanlığı’ndan bir heyet Moskova’ya gitti.

Rusya’nın başşehrinde yapılan görüşmeler sonucunda Türk ve Rus yetkililer, “Türk Planı” olarak isimlendirilen tahıl krizi tahlil planı için mutabakata vardı.

Yapılan toplantıda, Türk, Rus ve Ukraynalı heyetlerin, Birleşmiş Milletler’den gelecek bir heyetin nezaretinde toplanması ve BM’nin de dahil olacağı dörtlü tepe yapılması kararlaştırıldı.

Tahıl yüklü gemilerin, mayınları temizlenen Ukrayna limanlarından ayrıldıktan sonra İstanbul’a gelmesi ve daha sonra dünya tedarik zincirine dahil edilmesi planlanıyor.

Tahıl krizi sebebiyle başta Afrika ve Orta Doğu olmak üzere, yaklaşık 2 milyar insanın açlık ile karşı karşıya olduğu söz edildi.

ASKERİ UÇAKLAR

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ilişkin nakliye uçakları, savaşın başladığı 24 Şubat’tan beri Ukrayna’nın Borispol Havalimanı’nda bekliyor.

Türk ve Rus heyetleri ortasında yalpan görüşmede bu bahsin da ele alındığı ve TSK’nın uçaklarının, Türkiye’ye emniyetli bir halde dönmesi için adımlar atılacağı bildirildi.

KIRMIZI ÇİZGİ DİPLOMASİSİ

Türk generaller ve yetkililer, diplomatik mekik dokuyarak anlık bağlantıda kaldı. Yapılan bu sık ve anlık diplomasi, basında “kırmızı sınır diplomasisi” olarak yer aldı. (AA)