Yükselişe geçen Bitcoin’e Tesla darbesi: Tesla, Bitcoin’lerini satıyor!

Tesla, ikinci çeyrek finansal bilgilerini yayınladı. Datalar, firmanın son devirde, yani Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında 936 milyon dolar bedelinde Bitcoin sattığını gösteriyor. Bu satış 26 Nisan’dan evvel olsaydı, her bir Bitcoin 40.000 doların üzerinde satılabilirdi, fakat haziran ortasına kadar beklemiş olsaydı, bir Bitcoin yalnızca 17.500 dolar getirirdi.

Haziran 2021’e kadar firmanın elinde 1,31 milyar dolarlık Bitcoin bulunuyordu. Lakin eylül sonunda bu ölçü 1,26 milyar dolara düştü. Son satıştan sonra, şirketin yalnızca 218 milyon dolarlık Bitcoin yahut başka dijital varlıkları olduğu görülüyor. Satışların zamanlaması farklı, Bitcoin birinci olarak geçen yıl Nisan ayında tepe yapmış ve 69.000 dolara kadar çıkmıştı.

Raporda, yıldan yıla faaliyet gelirinin öncelikle “Bitcoin bedel düşüklüğü” de dahil olmak üzere çeşitli kalemlerden etkilendiğini söylüyor. Bununla birlikte, evvelki satırda, faaliyet gelirinin yıldan yıla arttığını söylüyor. Bu nedenle Bitcoin’in şirkete kar mı yoksa ziyan mı sağladığı net değil.

Her durumda, şirket artık daha evvel olduğu Bitcoin’in sırf %25’ine sahip. Haziran ortasından bu yana Bitcoin fiyatı 17.500 dolardan 23.294 dolara yükseldi.